Czym jest kosmetologia? Kosmetologia Kraków

Kosmetologia to dziedzina z pogranicza higieny, dermatologii, medycyny estetycznej, a nawet psychologii i estetyki, w ramach której podejmuje się działania ukierunkowane na kompleksową, dopasowaną do indywidualnych potrzeb pielęgnację, korygowanie defektów estetycznych, ogólnie rozumianą poprawę wyglądu (skóry, włosów, paznokci, ciała), a także wdrażanie zasad zdrowego trybu życia. Kosmetolog wykonuje różnego rodzaju zabiegi upiększające i rewitalizujące, pod nadzorem lekarza może brać udział w terapii chorób skórnych, pomagać w doborze odpowiednich kosmetyków itp.

Kiedy warto zdecydować się na zabiegi z zakresu kosmetologii estetycznej? Kosmetologia Kraków

Kosmetologia jest dziedziną, która pozwala czuć się lepiej we własnej skórze. Do kosmetologa warto zwrócić się jeśli chcemy kompleksowo zadbać o swoją urodę, zadbać o profilaktykę przeciwstarzeniową, pozbyć się defektów estetycznych, które zaburzają wygląd i stają się przyczyną kompleksów i zaniżonej samooceny. Do kosmetologa mogą się zgłaszać zarówno osoby młode, jak i nieco starsze – kryterium nie jest tu wiek, ale indywidualne potrzeby pielęgnacyjne oraz problemy estetyczne pacjenta.

Jak wygląda konsultacja kosmetologiczna? Kosmetologia Kraków

Konsultacja kosmetologiczna składa się kilku etapów:

 • wywiadu z pacjentem – specjalista pyta o ogólny stan zdrowia, styl życia, stosowaną dietę, ekspozycję na szkodliwe czynniki mogące mieć wpływ np. na kondycję skóry,
 • oceny wzrokowej i palpacyjnej skóry, włosów, paznokci – kosmetolog zapoznaje się w ten sposób z ich kondycją oraz rozpoznaje ewentualne problemy,
 • omówienie stosowanej dotychczas pielęgnacji domowej, zaleceń dotyczących jej ewentualnej modyfikacji oraz doboru właściwych kosmetyków,
 • zaplanowania procedur zabiegowych – ich częstotliwości, możliwych do uzyskania efektów oraz oczekiwań pacjenta.

Jakie usługi wykonuje kosmetolog? Kosmetologia Kraków

Głównym zadaniem kosmetologa jest utrzymywanie dotychczasowego stanu skóry, profilaktyka zmian, zapobieganie oznakom starzenia oraz ewentualna korekta niewielkich efektów estetycznych. Specjalista wykonuje więc bezpieczne, mało inwazyjne zabiegi, podczas których nie ingeruje się w głębsze warstwy skóry. Poważniejsze zabiegi, wymagające specjalistycznej wiedzy z zakresu anatomii czy farmakologii, zarezerwowane są dla lekarzy medycyny estetycznej.

Jakie są najpopularniejsze zabiegi kosmetologiczne? Kosmetologia Kraków

Do najpopularniejszych zabiegów kosmetologicznych, wykonywanych w naszej klinice Skopia przez wykwalifikowanych w tym zakresie kosmetologów, zalicza się:

 • mezoterapia igłowa skóry głowy,
 • mezoterapia doliny łez,
 • mezoterapia igłowa okolicy oczu,
 • peelingi chemiczne,
 • karboksyterapia
 • masaże liftingujące,
 • zabiegi odmładzające, nawilżające, rozświetlające, liftingujące (Nanopore, Power C+, VCarbon, Power Mezo, PQ Age Evoluting, Hydroimpact, Academie).