Artykuł autorstwa: Kosmetolog Tetiana Polishchuk 

Jeden centymetr kwadratowy ludzkiej skóry może zawierać do miliarda mikroorganizmów. Te różnorodne zbiorowiska bakterii, grzybów, roztoczy i wirusów mogą zapewnić ochronę przed chorobami, ale mogą również zaostrzać zmiany skórne, sprzyjać chorobom i opóźniać gojenie się ran. Naukowcy dokonali w ciągu ostatniej dekady, wielkie postępy w zrozumieniu roli mikrobiomu w ludzkie zdrowie, nowe badania pokazują, że mikroorganizmy mają większe znaczenie dla zdrowia naszej skóry, niż dotąd przypuszczaliśmy. Zrozumienie zmian we florze drobnoustrojów w stanach chorobowych daje możliwość leczenia poprzez przywrócenie równowagi. Wraz ze wzrostem popularności holistycznego i naturalnego konsumpcjonizmu, prebiotyki, probiotyki, terapie symbiotyczne i inne są badane w celu znalezienia alternatywnych metod leczenia różnych chorób skóry poprzez manipulację lub suplementację mikrobiomu. Studia przeprowadzone na komórkach skóry w probówkach pokazały, że probiotyki hamują egzemę, trądzik młodzieńczy i różowaty. W większości badań starano się za pomocą różnych typów probiotyków zatrzymać rozrost gronkowca złocistego. Najbardziej aktywnymi rodzajami bakterii okazały się: L. reuteri, L rhamnosus GG, P. freudenreichii, C. acnes, L. paracasei, L. acidophilus, L. casei, L. plantarum, L. bulgaricus, L. fermentum i L. lactis. Ponadto, wraz z pojawieniem się nowego paradygmatu leczenia zależnego od oceny roli mikrobiomu skóry w przewlekłym zapaleniu może nastąpić zmiana w praktyce klinicznej w dermatologii. Może to zmienić sposób prezentowania się pacjentów z typowymi chorobami skóry, takimi jak atopowe zapalenie skóry i trądzik pospolity. Będzie możliwość hodować bakterie i aplikować je na skórę w miejscach, gdzie równowaga bakteryjna została zachwiana. Bakterioterapia, selektywne bakteriofagi, szczepionki, ulepszone pro i prebiotyki, a być może nawet przeszczepy mikrobioty skóry, mogą pewnego dnia zostać włączone do arsenału leczenia, wraz z udoskonaleniem tych terapii, praktyka kliniczna może przesunąć się w kierunku leczenia ostrych zaostrzeń bakteriami zamiast antybiotykami.

Czy można określić swój mikrobiom? Tak, jest wiele firm, które określają mikrobiom w jelitach. Na podstawie składu bakterii udzielają zaleceń co do tego, jak najlepiej się odżywiać. Są nawet firmy, które określają mikrobiom skóry, ale w chwili obecnej nie da się jednak sformułować na tej podstawie żadnych rekomendacji co do sposobu odżywiania bądź pielęgnacji.

W przyszłości z pewnością doczekamy się klinik, gdzie specjaliści od jelit, dermatolodzy oraz dietetycy ramię w ramię będą diagnozować mikrobiom w naszych jelitach i skórze. Na tej podstawie będzie można dokonać całościowej oceny oraz sformułować zalecenia na temat jedzenia i pielęgnacji.


Piśmienictwo:

The emerging utility of the cutaneous microbiome in the treatment of acne and atopic dermatitis.

Woo TE, Sibley CD.J Am Acad Dermatol. 2020 Jan;82(1):222-228. doi: 10.1016/j.jaad.2019.08.078. Epub 2019 Sep 6.PMID: 31499149

Impact of prebiotics and probiotics on skin health.

Al-Ghazzewi FH, Tester RF.Benef Microbes. 2014 Jun 1;5(2):99-107. doi: 10.3920/BM2013.0040.PMID: 24583611

The role of microbiota, and probiotics and prebiotics in skin health.

Maguire M, Maguire G.Arch Dermatol Res. 2017 Aug;309(6):411-421. doi: 10.1007/s00403-017-1750-3. Epub 2017 Jun 19.PMID: 28631091