Podologia to stosunkowo nowa dziedzina nauki z pogranicza medycyny i kosmetologii, zajmująca się szeroko pojętą profilaktyką zdrowych stóp.

Pedos z greckiego oznacza stopę, logos – naukę, stąd nazwa podologia – nauka o stopach. W Polsce ponad 80 procent społeczeństwa ma dolegliwości bólowe w obrębie stóp. Wśród najczęstszych dolegliwości możemy wymienić : odciski, modzele, zrogowacenia, wrastające paznokcie. Wynik ten jest z pewnością związany z brakiem edukacji społeczeństwa oraz małą ilością specjalistycznych gabinetów podologicznych. Zawód podologa został wpisany na listę zawodów w Polsce dopiero w 2015 r. Osoba zajmująca się podologią jest najczęściej z wykształcenia kosmetologiem, fizjoterapeutą lub pielęgniarką. Podolog powinien posiadać szereg kwalifikacji oraz umiejętności z zakresu pracy ze stopami i znajomość anatomii.

Bardzo często  konieczna jest ścisła współpraca pomiędzy podologiem a lekarzami takich specjalizacji jak: diabetolog, angiolog czy dermatolog. Współpraca ta jest kluczowa w celu oceny nieprawidłowości na stopach, przyczyn ich powstania i ustalenia metody leczenia.

Zmiany na stopie są  wynikiem i obrazem  nieprawidłowości dziejących się w organizmie. Odciski czy modzele powstają najczęściej na skutek długotrwałych ucisków w obuwiu bądź deformacji kostnych. Nawracające odciski czy modzele świadczą o nieusunięciu czynnika wywołującego schorzenie. Stąd tak ważna jest edukacja!

Dagmara Nowak, specjalista podolog