Skóra borykająca się z problemem trądziku potrzebuję wyjątkowej opieki, podstawą udanej terapii skóry problematycznej zaraz obok zabiegów, a w niektórych przypadkach leczenia farmakologicznego, jest pielęgnacja domowa. To co nakładamy na naszą skórę każdego dnia ma ogromny wpływ na postępy terapii. Aby dobrać produkty i sposób ich stosowania przydatna będzie konsultacja z kosmetologiem, który jest w stanie dobrać pielęgnację indywidulanie do rodzaju trądziku oraz potrzeb klienta. Możemy jednak przedstawić najważniejsze zasady pielęgnacji, które są nieodzownym elementem pielęgnacji domowej każdej skóry.

Demakijaż i oczyszczanie skóry, to pierwszy krok pielęgnacji wieczornej oraz porannej. Wieczorem oczyszczanie powinno składać z dwóch etapów. Pierwszy etap pozwala na pozbycie się makijażu
oraz fotoprotekcji z całego dnia. Drugi etap pozwala dogłębnie oczyścić skórę z resztek zanieczyszczeń i przygotować skórę na przyjmowanie składników aktywnych, które nałożymy na skórę w dalszych etapach.

Rano myjemy skórę, aby pozbyć się resztek pielęgnacji nałożonej wieczorem, martwego naskórka, sebum wyprodukowanego w nocy oraz innych zanieczyszczeń.

Częstym błędem w pielęgnacji skóry trądzikowej jest zbyt agresywne mycie co przyczynia się do wysuszenia skóry oraz zaburzenia bariery skórnej, spowoduję to nasilenie zmian trądzikowych.

Na etapie oczyszczania skóry można wprowadzić preparaty o działaniu przeciwzapalnym oraz delikatnie złuszczającym zawierającym np. Kwas azelainowy, salicylowy czy enzymy.

Kolejnym ważnym krokiem w pielęgnacji skóry trądzikowej jest nawilżanie i dbałość o kondycję bariery skórnej. Krem nakładany w pielęgnacji wieczornej domyka wszystkie etapy pielęgnacji. Moimi ulubionymi są kremy, które w swoim składnie zwierają ceramidy oraz wyciąg z wąkroty azjatyckiej która działa przeciwzapalnie, kojąco i regenerująco.

W pielęgnacji porannej nie może zabraknąć kremu zawierającego wysoką fotoprotekcję. Kremy SPF 30 lub SPF 50 powinny zagościć w naszej kosmetyczce przez cały rok. W przypadku skóry trądzikowej słońce będzie wysuszać i podrażniać ją co w konsekwencji przyczyni się do powstawania zmian trądzikowych, blizn i przebarwień.

Skóra trądzikowa również potrzebuję działania antyoksydacyjnego w tym przypadku świetnie sprawdzi się serum z wit. C. Nałożone w porannej pielęgnacji zaraz przed kremem SPF, będzie chronić naszą skórę przed negatywnym wpływem wolnych rodników pochodzących
z promieniowania słonecznego oraz zanieczyszczeń powietrza. Wit. C ma również działanie przeciwzapalne, co w terapii skór trądzikowych jest bardzo istotne.

Powyższe etapy pielęgnacji takie jak oczyszczanie, nawilżanie oraz fotoprotekcja to absolutne minimum w przypadku każdej skóry. Aby dobrać pielęgnację indywidualnie do rodzaju trądziku oraz stanu skóry, niezbędna jest konsultacja z kosmetologiem. Nie ma jednego idealnego schematu, który sprawdzi się u każdego. Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze pielęgnacji, zapraszamy do kosmetologów w Skopia Estetic Clinic.