Ochrona skóry tylko przed słońcem? Nie! Jak chronić skórę przed nadmierną ekspozycją na światło niebieskie emitowane z ekranów naszych smartfonów i laptopów?

O tym jak zadbać o skórę korzystając z pierwszych promieni słonecznych na balkonie,tarasie, w ogródku podczas akcji #zostańwdomu oraz jak chronić się przez HEV dowiecie się w poniższym artykule. 

Czym jest UVA,UVB oraz HEV?

Zacznijmy od początku… czyli usystematyzowania wiedzy na temat promieniowania, które dociera do ziemi. 

Promieniowanie ultrafioletowe dzieli się ze względu na długość fali na trzy typy UVA, UVB I UVC. Promieniowanie UVC o najkrótszej długości fali powinno być całkowicie absorbowane przez warstwę ozonową, lecz ze względu na uszkodzenia tej warstwy na skutek zanieczyszczenia środowiska, niewielka ilość UVC dociera do ziemi.

Kolejne promieniowanie o długości fali w zakresie 280-315 nm czyli UVB uważane jest za promieniowanie odpowiedzialne za powstawanie opalenizny. Do ziemi dociera 5% tego promieniowania. UVB ma zdolności do penetrowania w naskórek powodując oparzenia słoneczne, reakcje alergiczne oraz nowotwory skóry. Wykazuje silne działanie rumieniotwórcze. Natomiast aż 95% to promieniowanie UVA – najdłuższe, które najgłębiej dociera do naszej skóry właściwej uszkadzając w niej komórki skóry. Wywołuje efekt fotostarzenia skóry, hiperpigmentację, odczyny fototoksyczne i nowotwory. Co ważne jego natężenie jest stałe każdego dnia, niezależnie od pory roku oraz stopnia zachmurzenia. Ma zdolność do penetracji przez chmury czy szyby okienne i samochodowe.

A czym jest HEV?

Niebieskie światło (HEV – High Energy Visible Light) emitowane jest przez ekrany komputerów, smartfonów i telewizorów. Jego działanie jest równie szkodliwe dla cery jak promieniowanie UVA i UVB, tyle że o niebieskim świetle zdecydowanie mniej się mówi, a jeszcze mniej osób wie, jak chronić przed nim skórę. Pracując czy oglądając na laptopie ulubiony serial, narażasz swoją skórę na jego negatywne działanie. 

W czasie gdy czytasz ten tekst niebieskie światło penetruje w głąb twojej skóry, a wolne rodniki rozbijają tworzące się włókna kolagenu i elastyny. Niebieskie światło może mieć bardziej szkodliwy wpływ na skórę niż promieniowanie UV, przed którym – w odróżnieniu od HEV – umiemy się bronić za pomocą filtrów SPF. 

HEV sprzyja powstawaniu dużych ilości wolnych rodników. Te wywołują uszkodzenia DNA skóry oraz niszczą lipidy, które odpowiadają za barierę chroniącą skórę przed odwodnieniem. Gdy lipidów zaczyna brakować, cera staje się sucha, chropowata, ziemista i szybko pojawiają się na niej zmarszczki. Wolne rodniki rozbijają też włókna kolagenowe i elastynowe, które odpowiadają za właściwe napięcie i jędrność skóry. Proces ich degradacji skutkuje zniekształceniem owalu twarzy oraz jej wiotczeniem.

Niebieskie światło powoduje także powstawanie ciemnych przebarwień na twarzy, piegów, a może też zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwór skóry. Jeśli masz cerę wrażliwą, długotrwała ekspozycja na HEV może zaostrzać u ciebie stany zapalne (trądzik), powodować rumień i zwiększać skłonność do podrażnień.

Jak chronić się przed HEV, UVA I UVB

  • Ochrona przed HEV( High Energy Visible Light)

Pod lupę wzięłyśmy tu produkt Pink Rescuer od Cell Fusion

W odpowiedzi na postęp technologiczny powstał preparat, który chroni skórę przed działaniem światła niebieskiego, emitowanego przez urządzenia elektroniczne. Dzięki zawartości kalaminy krem działa antybakteryjnie oraz ochronnie przed nadmiernym działaniem stresu i światła niebieskiego. Kompleks NEO CMS to opatentowany przez markę Cell Fusion C Expert składnik o działaniu wpływający na poprawę kondycji skóry. Pantenol odpowiada za łagodzenie podrażnień oraz zwiększenie nawilżenia skóry. Działanie nawilżające wykazują również ceramidy, które wpływają na elastyczność oraz ochronią skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Delikatny różowy kolor zapewnia skórze efekt naturalnego rozświetlenia.

Skuteczna ochrona przed UVA I UVB

Naszym zdaniem jednym z najskuteczniejszych produktów do ochrony skóry przed UVA i UVB, a także stymulowania jej do regeneracji jest produkt Rejuve Sunscreen 100od marki Cell Fusion. Produkt ten od lat stosujemy w swojej codziennej praktyce w gabinecie na tzw. ,,wykończenie” terapii zarówno kosmetycznych, laseroterapii a także medycyny estetycznej. Produkt ten w naszej opinii jest faworytem dla minimalistów ponieważ oprócz SPF 50 wykazuje silne działanie nawilżające dzięki zastosowaniu kompleksu peptydów i czynników wzrostu. Zawiera zarówno filtry fizyczne i chemiczne, a także NEO CMS – opatentowany przez Cell Fusion C Expert kompleks ochronny zawierający ceramidy, cholesterol i kwasy tłuszczowe. 

A jak już jesteśmy przy filtrach… W sieci znajdziemy  wiele informacji, że chemiczne są szkodliwe dla skóry. Według nas to mit! To czy filtr jest chemiczny czy fizyczny zależy od sposobu w jaki przetwarzana jest energia promieniowania ultrafioletowego. Filtry chemiczne, inaczej organiczne, nie są niebezpieczne ponieważ podlegają ocenie bezpieczeństwa przez Komisję Europejską i jej komitety naukowe. Żaden produkt, który nie znajduje się na liście produktów bezpiecznych do stosowania w kosmetykach nie może znaleźć się w jego składzie. Fizyczne filtry natomiast chronią nas głównie przed UVB więc niezbędnym jest dla pełnej fotoprotekcji użycie filtrów organicznych. W Rejuve Sunscreen występuje naturalny filtr o bardzo szerokim spektrum działania czyli tlenek cynku. Jest to minerał o działaniu ściągającym i antyspetycznym. Często możemy ten składnik znaleźć w produktach dla dzieci. Znajdziemy tu też na samym początku listy składników (INCI) – cyklopentasiloksan, który jest emolientem z grupy tzw. ,,suchych”. Co to w praktyce oznacza? Po jego aplikacji na skórze nie pojawia się efekt ,,tłustej skóry”. Składnik ten tworzy lekki filtr na skórze zapobiegając odparowaniu wody z naskórka i hamuje zbędną utratę wody. Ze względu ma fakt, że jest to związek lotny to po kilku godzinach odparowuje z naskórka i nie wnika w głąb skóry. To szczególnie ważna informacja potwierdzająca słuszność nakładania filtrów co 2-3 godziny aby zachować pełną fotoprotekcję. Na opakowaniu Rejuve Sunscreen oprócz oznaczenia SPF 50 znajdziesz także znak – PA ++++.

Co oznacza PA?

PA to system klasyfikacji, który został ustanowiony w Japonii i występuje obecnie tylko w pięciu krajach m.in. w Wielkiej Brytanii i Australii. Ma on na celu informowanie konsumentów o poziomie ochrony przed UVA. System ten został zaadaptowany z metody PPD ( Persistent Pigment Darkening). W Japonii klasyfikacja ta jest 4-stopniowa, w pozostałych krajach 3. Jeśli PA posiada ++++ (4 plusy) oznacza to, że PPD dla tego produktu wynosi 16 lub więcej i stanowi najwyższą możliwą ochronę przed UVA. Ten poziom występuje w zaledwie kilku produktach na świecie, w tym w Rejuve Sunscreen. 

Podsumowując dobrze dobrana ochrona przed UVA,UVB oraz HEV razem ze składnikami stymulującymi skórę zapewni Ci zminimalizowanie kosmetyków na półce w łazience i młody wygląd. Przy wyborze produktu sprawdzaj skład. Jeśli masz wątpliwości czy krem, którego aktualnie używasz jest dobry dla Ciebie poproś naszych kosmetologów o radę. Dziś wzięłyśmy pod lupę produkty od marki Cell Fusion, a tymczasem już zaczynamy śledzić kolejne marki. Miłego dnia! 

Artykuł przygotowały Joanna Pauli i Dagmara Nowak – kosmetolożki Skopia EC