W związku z dynamicznie rosnącym zainteresowaniem dziedziną pielęgnacji skóry pojawia się niezliczona ilość rewolucyjnych doniesień, które rzekomo mają ułatwić nam dbanie o urodę. Często w natłoku tych mitów popełniamy wiele pielęgnacyjnych błędów. Poniżej przedstawiam 10 najpopularniejszych stereotypów dotyczących pielęgnacji skóry, które możemy „włożyć miedzy bajki”.

Kosmetyki nie działają, gdyż nie są w stanie penetrować naskórka

Rozwój technologii również w branży kosmetycznej spowodował, iż substancje aktywne, które kiedyś działały jedynie powierzchniowo są w stanie penetrować skórę dużo głębiej. Wykorzystywane obecnie Nano nośniki są tak małe, że bez problemu przekraczają barierę naskórka, używane są również różnego rodzaju promotory przenikania.

Faktory SPF (Sun Protestom Facto) w kosmetykach się sumują

Jest to nieprawda, mimo nałożenia kilku produktów zawierających SPF ochrona będzie wynosiła maksymalnie tyle, ile wykazuje najwyższy wskaźnik SPF. Po nałożeniu kremu na dzień z SPF 15, kremu ochronnego z filtrem SPF 30 i podkładu z faktorem SPF 20 poziom ochrony przeciwsłonecznej nie będzie wynosił 65 a 30.

Skóra przyzwyczaja się do kosmetyków, które stosujemy przez dłuższy czas

Nie istnieje taki mechanizm jak uzależnienie lub przyzwyczajenie skóry. Skóra nie przyzwyczaja się do kosmetyku, natomiast zmienia się jej kondycja, a tym samym potrzeby pielęgnacyjne. Pamiętajmy, że na stan naszej skóry wpływają czynniki tj.: geny, wiek, stan zdrowia, dieta, zmiany hormonalne, styl życia czy ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe. Nasza skóra się zmienia i za tym podążać powinna nasza pielęgnacja. 

W zimie nie ma potrzeby stosowania kremów z filtrem

Promieniowanie ultrafioletowe UVA dociera do ziemi przez cały rok, oddziałuje na skórę w pochmurny dzień, przenika przez szyby, odbija się od śniegu. Promieniowanie UVA przenika do głębokich warstw skóry, gdzie doprowadza do uszkodzenia DNA komórek oraz przyczynia się do przedwczesnego starzenia skóry. Pamiętajmy, aby dobierać właściwą foto protekcję w zależności od intensywności nasłonecznienia oraz wrażliwości naszej skóry na promieniowanie ultrafioletowe. 

Konserwanty stosowane w kosmetykach są szkodliwe dla zdrowia

Jest to jeden z najczęściej powielanych mitów. Środki konserwujące w kosmetykach są niezbędne, ponieważ kosmetyki podobnie jak żywność mogą się psuć w związku z rozwojem mikroorganizmów tj.: grzyby, bakterie czy pleśnie. W kosmetyku bez konserwantów patogeny pojawiają się już po kilku dniach od otwarcia. Konserwanty są dodawane do kosmetyków, aby mogły one być bezpiecznie stosowane przez cały okres ważności produktu, dodatkowo przechodzą one rygorystyczną ocenę bezpieczeństwa.

Skóra tłusta nie potrzebuje kremu

Bardzo często możemy spotkać się z takim stwierdzeniem, że skóry problematyczne, tłuste nie potrzebują dodatkowego nawilżenia. Jest to nieprawda. Pielęgnacja skóry tłustej wymaga odpowiedniego balansu pomiędzy jej oczyszczaniem z nadmiaru sebum a odpowiednim nawilżeniem. Pamiętajmy, że skóry łojotokowe mogą być także odwodnione.

Kosmetyki naturalne są lepsze od konwencjonalnych

Obecnie dużo się mówi o tym, iż najlepsze dla skóry są naturalne kosmetyki, które nie posiadają w swoim składzie syntetycznych substancji. Nie jest tak w każdym przypadku. Kosmetyki naturalne zawierają bardzo duże ilości wyciągów roślinnych, w tym olejków eterycznych, które mogą okazać się potencjalnymi alergenami. Nie można, zatem stwierdzić, że kosmetyki naturalne są bezpieczniejsze niż konwencjonalne.

Emolienty to preparaty, których należy unikać jak ognia w pielęgnacji

Emolienty to preparaty tworzące na skórze warstwę okluzyjną, która zabezpiecza przed ucieczką wody ze skóry. Często powtarzany mit o preparatach, które nie dają skórze oddychać nie jest prawdą. Emolienty są zbawienne w pielęgnacji skór suchych, atopowych wymagających regeneracji, czy uzupełnienia lipidów naskórka. Prawdą jest natomiast, iż część z nich może wykazywać działanie komedogenne (parafina, wazelina), dlatego unikamy ich w pielęgnacji cery łojotokowej.

Tonik i płyn micelarny to nie ten sam kosmetyk

Tonik i płyn micelarny to dwa zupełnie inne produkty. Płyn micelarny dzięki zawartości miceli posiada właściwości oczyszczające skórę z pozostałości makijażu, kurzu, sebum. Toniki mają charakter wodnego roztworu, który posiada właściwości odświeżające i wyrównujące pH skóry, co pozwala na przyjęcie przez skórę składników odżywczych zawartych w kremach.

Do mycia najlepsze jest mydło

Mydła najczęściej posiadają pH wyższe niż 8,5 (zasadowe pH), dzięki czemu wiążą zanieczyszczenia znajdujące się na naszej skórze. Fizjologiczne pH skóry to 4,5-5,5, czyli jest lekko kwaśne. Ta właściwość mydeł powoduje, iż naruszają one barierę hydrolipidową oraz prawidłowy mikrobiom skóry, co w konsekwencji prowadzi do podrażnienia i nadmiernego przesuszenia skóry.