Dlaczego tak ważna jest fotoprotekcja przez cały rok?

 Promieniowanie słoneczne nadaje naszej skórze promienny i zdrowy wygląd, jednak nie wolno zapominać, że jednocześnie może negatywnie wpływać na jej stan. Bez względu na porę roku, ważne jest, abyśmy stale dbali o fotoprotekcję, czyli ochronę przed promieniowaniem słonecznym.

Rodzaje promieniowań i ich wpływ na naszą skórę

Słońce jest naturalnym i największym źródłem promieniowania UV. Dzielą się one na promieniowanie ultrafioletowe UVC, UVB i UVA. Jednak naturalne promieniowanie dociera do naszej skóry tylko częściowo. Warstwa ozonowa Ziemi praktycznie całkowicie pochłania promieniowanie UVC i aż do 90% promieniowania UVB, natomiast promieniowanie UVA dociera do naszej planety w około 96,5%. Zarówno promieniowanie UVA, jak i UVB posiadają wystarczającą energię, aby spowodować uszkodzenia komórek skóry, co może prowadzić do stanów zapalnych, reakcji alergicznych i zmian fototoksycznych. Promieniowanie UVA wnika głęboko w skórę, powodując utratę elastyczności, pojawienie się zmarszczek i przebarwień. Promieniowanie UVB jest głównym czynnikiem powodującym oparzenia słoneczne, uszkodzenie DNA komórek skóry oraz zwiększone ryzyko rozwoju nowotworów skóry.

Stosowanie kremów z filtrem SPF w praktyce

Zaleca się stosowanie filtrów przeciwsłonecznych przez cały rok, niezależnie od pory roku. Nawet w pochmurne dni promieniowanie UV jest obecne i może przenikać przez chmury, docierając do naszej skóry i powodując szkody. Regularne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych zapewnia ciągłą ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV, zmniejszając ryzyko oparzeń słonecznych, uszkodzeń DNA, nowotworów skóry i przedwczesnego starzenia się skóry.

Należy pamiętać o odpowiedniej ilości nakładanego kremu z filtrem SPF oraz o jego powtarzaniu w ciągu dnia. Odpowiednia ilość kremu SPF to około 2 mililitry na cm2 skóry. Dlaczego reaplikować kremy z filtrem? Filtry fizyczne łatwo ścierają się z powierzchni skóry, natomiast filtry chemiczne degradują wskutek absorbowania promieni UV. Dlatego ważne jest regularne nakładanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym co około dwie, trzy godziny. Reaplikacja kremów zapewnia skuteczną ochronę przed promieniowaniem UV. Reaplikacja kremów SPF na makijaż? Można zaaplikować krem z filtrem SPF za pomocą gąbeczki delikatnie wklepując go, bądź użyć filtrów SPF w spray’u.