Rozstępy nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, ale ten mankament urody często powoduje u ich posiadaczy dyskomfort emocjonalny ze względu na nieatrakcyjność estetyczną.

Czym są rozstępy, dlaczego się pojawiają i jak się ich pozbyć?

Rozstępy nie są chorobą, są uważane za defekt kosmetyczny. Najczęstszymi lokalizacjami ich pojawienia się na ciele są: pośladki, brzuch, uda, ramiona, plecy. Ale mogą również pojawić się na innych częściach ciała, takich jak: piersi, szya, a nawet na twarz. Rozstępy mogą być szerokie lub wąskie jak nitki, długie lub krótkie. Ich kolor zależy od ich „wieku”: początkowo są czerwone lub czerwono-fioletowe, ale z biegiem czasu bledną, stają się białawo-perłowe. Najczęściej są one zagłębione w skórze lub na tym samym poziomie co skóra, rzadko wznoszą się ponad jej powierzchnię.

Dlaczego pojawiają się rozstępy?

W rzeczywistości rozstępy to swego rodzaju blizny, powstałe w wyniku mikropęknięć włókien kolagenowych i elastynowych skóry. Takie nieinwazyjne uszkodzenia skóry mogą wystąpić w wyniku nadmiernego rozciągnięcia skóry lub jej niskiej elastyczności. Miejsca „pęknięcia” skóry zostają zagojone za pomocą tkanki łącznej, co skutkuje pojawieniem się skórze nieestetycznych pasków. Początkowy czerwony odcień jest spowodowany małymi naczyniami krwionośnymi penetrującymi tkankę rozstępową. Z biegiem czasu naczynia ulegają zniszczeniu, a paski rozjaśniają się. Zazwyczaj ryzyko wystąpienia rozstępów wiąże się z kilkoma czynnikami: indywidualne cechy skóry, zmiany hormonalne, nadmierne rozciągnięcie skóry.

 Oto najczęstsze przyczyny powstawania rozstępów:

Ciąża i okres laktacji. W tym okresie następuje ostra restrukturyzacja hormonalna organizmu. Estrogeny wytwarzane w czasie ciąży zmniejszają produkcję kolagenu, skóra staje się cieńsza. Jednocześnie skóra rozciąga się na brzuchu, udach i piersiach. Połączenie tych dwóch czynników prowadzi do pojawienia się rozstępów.

Młodzieńcze lata. Przyczyny pojawienia się rozstępów u nastolatków wynikają również ze zmian hormonalnych: wzrasta produkcja hormonów wzrostu, hormonów płciowych. Ponadto w tym okresie następuje szybki wzrost ciała, a skóra jest mocno rozciągnięta. Na klatce piersiowej, gdzie jest szczególnie cienka, dochodzi do pękania włókien kolagenowych i elastynowych, co w konsekwencji powoduje pojawianie się rozstępów. Szybki przyrost i utrata masy ciała. Tutaj wszystko jest już zdeterminowane indywidualnymi właściwościami skóry, jej zdolnością do regeneracji. Te cechy skóry są zwykle dziedziczone. Rozstępy pojawiają się zarówno przy wzroście masy ciała, jak i przy silnym odchudzaniu.

Intensywne sporty. To główna przyczyna powstawania rozstępów u mężczyzn. Pojawiają się wraz z szybkim wzrostem masy mięśniowej pod wpływem obciążeń energetycznych. Przyczynia się do tego również stosowanie sterydów, które wpływają na produkcję hormonów.

Choroby endokrynologiczne. Rozstępy mogą być objawem niektórych chorób układu hormonalnego, w szczególności zespołu Itsenko-Cushinga. Charakteryzuje się nadmierną produkcją hormonów nadnerczy, zaburzeniami metabolizmu oraz odkładaniem się tłuszczu w różnych częściach ciała, gdzie właśnie pojawiają się rozstępy.

Czy rozstępy można usunąć?

„Jak mogę się pozbyć rozstępów?” – takie pytanie często słyszą kosmetolodzy i lekarze medycyny estetycznej.  Istnieją różne metody niwelowania rozstępów w gabinecie, które z większą lub mniejszą skutecznością sprawiają, że rozstępy stają się mniej zauważalne. Im wcześniej będzie rozpoczęta walka z  rozstępami po ich pojawieniu się, tym większe szanse zniwelowania widoczności rozstępów do minimum. Jedne z najbardziej skutecznych i łatwo dostępnych metod przeciw rozstępom to są: laseroterapia, mezoterapia mikroigłowa, karboksyterapia, peelingi chemiczne.

Jeśli chodzi o produkty kosmetyczne przeciw rozstępom, ich stosowanie nie daje spektakularnego efektu, ale na pewno poprawiają kondycję skóry.

Jak zapobiegać rozstępom?

Przy genetycznych predyspozycjach do pojawiania się rozstępów i zmian na tle hormonalnym jest mało prawdopodobne, że uda się zapobiec ich powstawaniu. Ale można przynajmniej zmniejszyć ich liczbę i nasilenie. Aby to zrobić, trzeba odpowiednio pielęgnować skórę – odżywiać i nawilżać, zwiększać elastyczność i jędrność. Tu przydają się kosmetyki (kremy, olejki, balsamy) – nadają się one do profilaktyki pojawiania się rozstępów. Dobry wpływ na kondycję skóry dają  masaże, w tym masaże próżniowe, fala uderzeniowa. Trzeba pamiętać o tym, że skóra musi być nawilżona i odżywiona od wewnątrz – picie płynów w odpowiednich ilościach, suplementacja witamin i minerałów.