Głównymi przyczynami powstawania rozstępów są czynniki hormonalne, duży wzrost masy ciała w krótkim czasie, ciąża, zaburzenia na podłożu tkanki łącznej. Powstają w wyniku zbyt mocnego rozciągania się skóry lub jej osłabienia, a także zerwania sieci włókien kolagenowych i elastynowych tworzących skórną strukturę.
Faza zapalna zapoczątkowuje rozwój wrzecionowatych pasm, rozstępy przyjmują ciemnoczerwoną, następnie siną barwę. Podczas fazy zapalnej, która trwa nawet do pół roku, następuje zniekształcenie włókien kolagenowych i obrzęku skóry właściwej. Kolejnym etapem jest faza zanikowa, podczas której rozstępy bledną i przyjmują wklęsłą, pomarszczoną strukturę. Podczas tej fazy dochodzi do znacznego spadku elastyny i kolagenu, a rozstępy przyjmują swoją ostateczną formę.

W dobie dzisiejszych technologii rozstępy są nam już nie straszne- możemy im zarówno zapobiegać jak i usuwać już istniejące.
Rozwiązaniem, które jest liderem w usuwaniu rozstępów i poprawie struktury skóry jest terapia łączona: laseroterapia z karboksyterapią. Na tym polegają zabiegi? Już tłumaczę!

Rozstępów skutecznie możemy się pozbyć korzystając z lasera Er:Yag-owego Fotona Spectro SP o długości fali świetlnej 2940nm. Oddziaływanie na tkankę uzależnione jest od długości fali i gęstości mocy wiązki laserowej. Tkanki przesyłają, pochłaniają, odbijają i rozpraszają światło lasera. Tylko absorpcja powoduje znaczące oddziaływanie na tkanki.

Za pomocą wiązki lasera inicjowana jest intensywna przebudowa głębokich warstw skóry, wpływając na poprawę jej sprężystości oraz powstawanie nowych włókien kolagenowych. Proces redukcji blizn i rozstępów jest warunkowany dobraniem odpowiednich procedur zabiegowych. Po wykonaniu zabiegu skóra poddana terapii jest intensywnie zaczerwieniona i podrażniona. W związku z zastosowaniem techniki ablacyjnej w około 3 dobie po wykonaniu laseroterapii skóra zaczyna się złuszczać. Proces ten może potrwać kilka, a nawet kilkanaście dni. W czasie złuszczania należy intensywnie nawilżać obszar zabiegowy. Poprzez silne pobudzenie skóry oraz uruchomienie kaskady procesów naprawczych, struktura skóry oraz jej koloryt poprawiają się, zaczynając upodabniać się do skóry zdrowej. Efekty są dostrzegalne już po pierwszym zabiegu, ale dla uzyskania maksymalnej satysfakcji rekomendujemy wykonywać zabiegi usuwania blizn i rozstępów w serii. Seria zabiegów ( najczęściej 3-6) gwarantuje wypłycenie zmian oraz wyrównanie koloru.

Czym jest i jak działa karboksyterapia?

Jest to innowacyjny zabieg polegający na podskórnym lub śródskórnym podawaniu dwutlenku węgla (CO2), za pomocą cienkiej igły. Po podaniu dwutlenku węgla odpowiedzią skóry jest wytworzenie się w miejscu zabiegu stanu zapalanego, co wywołuje odnowę komórek i stymuluje produkcję kolagenu. Naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, a proces tworzenia neowaskularyzacji ulega przyspieszeniu.
Karboksyterapia opiera się na podwójnym mechanizmie działania; chemicznym oddziaływaniu na uszkodzone tkanki skóry oraz mechanicznym rozbijaniu tkanki tłuszczowej poprzez penetrację gazu. Jest całkowicie zgodna z procesami zachodzącymi w organizmie człowieka.

CO2 mechanicznie rozbija tkanki bliznowate, które powstały na skutek przerwania włókien kolagenowych i mocno inicjuje je do przebudowy. W leczeniu rozstępów istotna jest poprawa ukrwienia skóry, karboksyterapia usprawnia ten proces, tworząc nowe naczynia krwionośne. Dzięki czemu odzyskujemy prawidłową pigmentację skóry.
Wzmożona synteza kolagenu pobudzona rozwarstwieniem CO2 ma bezpośredni wpływ na wyrównanie miejsc zmienionych. Karboksyterapia przynosi efekty w walce zarówno ze starymi, jak i nowymi rozstępami i bliznami. Jest to bardzo skuteczna metoda, która przy optymalnych warunkach jest w stanie zniwelować ich widoczność nawet do 80%.
Połączenie terapii laserowej wraz z podawaniem medycznego dwutlenku węgla daje doskonałe efekty terapii. Chcesz dowiedzieć się czy te zabiegi są dla Ciebie oraz jaka optymalna ilość zabiegów rozwiąże twój problem – zapraszamy na konsultację.

kosmetolog Skopia Estetic Clinic