Czym zajmuje się proktologia?
Proktologia to gałąź medycyny, która zajmuje się profilaktyką i leczeniem chorób końcowego odcinka przewodu pokarmowego (ostatnich 15 cm), czyli odbytnicy i odbytu. Najczęstsze dolegliwości występujące w sferze jelita grubego to: guzki krwawnicze (tzw. hemoroidy), stany zapalne, przetoki lub szczeliny odbytu oraz nowotwory.
Objawami, które powinny skłonić do niezwłocznej konsultacji z proktologiem, są:
- Świąd, pieczenie w okolicy odbytu.
- Uczucie niepełnego wypróżnienia.
- Krwawienie z odbytu, śluzowe lub ropne wycieki.
- Bóle odbytnicy.
- Parcia na stolec.
- Nieutrzymanie stolca i gazów.
- Uszkodzenia skóry okolicy odbytu.
Szybsze pozbycie się bólu, swędzenia i krwawienia zapewnia wczesna konsultacja u proktologa.
Proktolog Kraków – przebieg badania
Badanie rozpoczyna się przeprowadzeniem szczegółowego wywiadu z pacjentem, dzięki któremu proktolog poznaje dolegliwości i objawy. Badanie jest wykonywane w pozycji kolankowo-łokciowej lub na boku. Najpierw proktolog ogląda okolicę okołoodbytniczą i odbyt z zewnątrz, następnie wykonywane jest badanie per rectum (badanie odbytu palcem) – proktolog ocenia stan zwieraczy oraz lokalizuje ewentualne zmiany patologiczne, np. guzy. Nieodłączną częścią oceny proktologicznej jest badanie umożliwiające ocenę kanału odbytu oraz okolicy odbytnicy za zwieraczami – anoskopia.
W trakcie oceny przeprowadzanego badania dokonuje się oceny kondycji błony śluzowej wewnątrz odbytu oraz za zwieraczami od strony odbytnicy, przeprowadza się diagnostykę guzków krwawniczych; ich liczby, stopnia zaawansowania oraz, co najistotniejsze, przeprowadza się kwalifikację do odpowiedniego typu terapii. W trakcie tego badania diagnozowane są również inne schorzenia kanału odbytu, tj. szczeliny, ujścia przetok, polipy, przerosłe brodawki linii grzebieniastej; zlokalizowane są także miejsca krwawień. Co istotne, to badanie nie może być zastąpione przez przeprowadzenie kolonoskopii.
Celem oceny wyższych partii jelita stosowana jest sigmoidoskopia wziernikiem, umożliwiająca ocenę wyższych partii jelita do ok. 20-25 cm.
Zabiegi proktologiczne w Skopia Estetic Clinic:
-gumkowanie żylaków odbytu-metoda Barrona
-usunięcie zakrzepu brzeżnego
-skleroterapia żylaków odbytu
-nacięcie ropnia podskórnego
-nacięcie torbieli włosowej
-zabieg laserowy Silac-laserowe usunięcie torbieli pilonidalnej (włosowej)
-zabieg usuwania przetoki odbytu
-usunięcie fałd okołoodbytniczych
Proktologia – hemoroidy
Najczęstszym schorzeniem, które leczy proktolog, są guzki krwawnicze odbytu. Guzki krwawnicze, potocznie nazywane hemoroidami, posiada każdy człowiek. Wraz z mięśniami zwieraczami regulują wydalanie stolca i gazów. Umożliwiają opróżnienie poprzez usuwanie krwi w wyniku impulsu nerwowego (parcie). Kłopotem stają się żylaki odbytu, czyli rozciągnięte guzki, wypełnione nadmiernie krwią, wywołujące stan zapalny, z czasem obejmujący także tkanki odbytu.
Hemoroidy – przyczyny powstawania
Faktorami sprzyjającymi powstawaniu żylaków odbytu są:
- siedzący styl życia,
- brak aktywności fizycznej,
- nieodpowiednia dieta (brak błonnika, niedostateczna ilość płynów) oraz skutkujące nią zaparcia,
- ciąża, włącznie z hormonalnymi zmianami.
Osoby szczególnie podatne na ten problem to:
- osoby otyłe,
- osoby doświadczające biegunek spowodowanych środkami przeczyszczającymi,
- osoby z przewlekłą niewydolnością krążenia,
- osoby po operacjach okolic odbytu i krocza,
- osoby praktykujące seks analny.
Hemoroidy – objawy
Pierwszym niepokojącym sygnałem jest uczucie swędzenia w okolicy odbytu, rzadziej występują drobne uszkodzenia śluzówki i skóry. Powiększone guzki powodują wrażenie niekompletnego wypróżnienia, co skłania do silniejszego parcia. Podczas defekacji może wystąpić niewielkie krwawienie (pozostawiające ślad na papierze toaletowym). W zaawansowanym stadium choroby dochodzi do opadania guzka, który stopniowo pozostaje na zewnątrz przez cały czas. Hemoroidy często są towarzyszone bólem, szczególnie gdy występują powikłania zapalne lub zakrzepowe.
Leczenie Usuwanie hemoroidów Kraków
W przypadku wczesnego stadium rozwoju hemoroidów, terapia polega na modyfikacji stylu życia oraz regulacji rytmu wypróżnień poprzez wprowadzenie odpowiednio zrównoważonej diety bogatej w błonnik oraz stosowanie farmakologicznych środków (maści, czopków lub leków doustnych). Zaawansowane zmiany wymagają natomiast interwencji chirurgicznej.
Leczenie hemoroidów – metoda Barrona (tzw. gumkowanie, ligacja)
Na podstawę guzka, przy pomocy specjalnego urządzenia, zostaje nałożona gumowa opaska, która odcina do niego dopływ krwi. W rezultacie guzek obumiera i po kilku-kilkunastu dniach odpada. Zabieg trwa krótko i jest bezbolesny. Zabieg powtarza się w zależności od wskazań.
Leczenie hemoroidów – skleroterapia
Niewielkie guzki można usuwać poprzez wstrzyknięcie preparatu – specjalnej pianki zamykającej naczynie. Zastrzyk skutkuje powstaniem zakrzepu, w konsekwencji czego niedożywiony guzek odpada.
Leczenie hemoroidów – krioterapia (czyli leczenie zimnem)
Polega na zastosowaniu niskich temperatur za pomocą sondy, powodując martwicę guzka. Można stosować jako odrębną metodę do niewielkich zmian jak również w połączeniu z gumkowaniem celem przyspieszenia martwicy guzka krwawniczego.
Zauważasz u siebie niepokojące objawy? Skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym dla Ciebie terminie.