Diagnostyką oraz leczeniem chorób skóry, włosów i paznokci zajmuje się specjalista dermatolog. Do najczęściej występujących schorzeń zaliczają się grzybice skóry i paznokci, odmiany trądziku, łupież, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry oraz różnego rodzaju zmiany skórne.

Dermatolog – kiedy zgłosić się na wizytę?

Na konsultacje dermatologiczne w Skopia Estetic Clinic w Krakowie zapraszamy pacjentów, u których występują takie objawy, jak:

 • przesuszenie/przetłuszczanie się skóry,
 • łupież,
 • nadmierne wypadanie skóry,
 • wysypki i zmiany skórne,
 • wypryski, grudki, torbiele, zmiany trądzikowe,
 • pieczenie i swędzenie skóry,
 • pojawienie się niepokojących znamion,
 • zmiany w obrębie znamion już istniejących.

Dermatolog – jak przebiega wizyta?

Wizyta u dermatologa w Skopia Estetic Clinic w Krakowie rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem – lekarz pyta o obserwowane zmiany, ich nasilenie, przyjmowane leki itp. Zapoznaje się też z dotychczasową dokumentacją. Ważnym elementem wizyty są podstawowe badania wzrokowe i palpacyjne – specjalista niejednokrotnie już na ich podstawie może postawić diagnozę i dobrać odpowiednie metody leczenia.

Jakie badania wykonuje dermatolog?

Podstawowym badaniem dermatologicznym służącym ocenie znamion, pieprzyków, brodawek i innych zmian skórnych jest dermatoskopia. Polega ono na obserwacji znamion w powiększeniu i przy odpowiednim oświetleniu, co pozwala ocenić ich strukturę, kształt, kolor oraz inne cechy, a także wstępnie rozróżnić zmiany łagodne od zmian potencjalnie złośliwych.

Dermatoskopię w celu kontroli znamion barwnikowych wykonuje się raz w roku. U pacjentów z zespołem zmian atypowych lub licznymi zmianami barwnikowymi oraz obciążonych rodzinnie nowotworami skóry, badanie należy przeprowadzać co 3-6 miesięcy. Jest ono nieinwazyjne, bezpieczne i zupełnie bezbolesne.

Dermatologia w Skopia Estetic Clinic w Krakowie

W Skopia Estetic Clinic w Krakowie wykonujemy nie tylko badanie dermatoskopowe, ale także usuwanie zmian skórnych różnymi metodami – zarówno tradycyjną metodą chirurgiczną, jak metodą kriochirurgii, elektrokoagulacji oraz laserem CO2. Wycinki pobrane podczas zabiegów są poddawane badaniu histopatologicznemu.

 • Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych na twarzy i ciele

W zależności od indywidualnych wskazań (wieku pacjenta, jego wrażliwości na ból, lokalizacji i wielkości zmiany) może być wykonywane w znieczuleniu miejscowym lub w analgosedacji – płytkim znieczuleniu ogólnym (pod kontrolą zespołu anestezjologicznego). Zmiana skórna jest usuwana przy pomocy narzędzi chirurgicznych przez doświadczonego specjalistę, a jeśli jest taka potrzeba – brzegi rany zabezpieczane są szwami. Po zabiegu w znieczuleniu miejscowym pacjent od razu opuszcza klinikę, po analgosedacji przebywa w komfortowej sali wybudzeniowej.

 • Kriochirurgia – wymrażanie zmian skórnych ciekłym azotem

Jest to zabieg z zastosowaniem urządzenia emitującego parę ciekłego azotu o temperaturze sięgającej nawet -190°C. Strumień pary jest kierowany precyzyjnie na określoną zmianę skórną, która pod wpływem niskiej temperatury obumiera. Metodą kriochirurgii najczęściej usuwa się kurzajki, włókniaki oraz naczyniaki. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.

 • Elektrokoagulacja zmian skórnych

W trakcie zabiegu elektrokoagulacji używana jest specjalna elektroda emitująca prąd elektryczny o dużej częstotliwości. Elektrodę przykłada się do zmiany skórnej, a prąd działa precyzyjnie w jej obszarze, prowadząc do koagulacji (ścięcia) białek znajdujących się w tkance. Zabieg wykonuje się m.in. u pacjentów z włókniakami, kurzajkami, tłuszczakami i kaszakami – jest krótkotrwały, bezinwazyjny, nie wymaga zakładania szwów ani rekonwalescencji.

 • Laserowe usuwanie zmian skórnych laserem CO2

W Skopia Estetic Clinic w Krakowie zmiany skórne usuwamy również laserem CO2 – wiązka energii emitowanej przez laser powoduje odparowanie tkanek zmiany, a jednocześnie zamyka naczynia krwionośne i limfatyczne, dzięki czemu zabieg jest bezkrwawy. Miejsce usuniętej zmiany pokrywa się strupkiem, który w kolejnych dniach goi się i odpada, nie pozostawiając w zasadzie żadnych śladów. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Oprócz tego, świadczymy usługi dermatologiczne, takie jak:

 • osocze bogatopłytkowe,
 • karboksyterapia,
 • mezoterapia igłowa.

Jeśli potrzebujesz pomocy doświadczonego dermatologa, skontaktuj się z nami i umów się na konsultację. Zapraszamy!