Skąd biorą się pieprzyki na ciele?

Pieprzyki, czyli znamiona barwnikowe, w większości przypadków powstają pod wpływem promieniowania słonecznego, w wyniku działania komórek barwnikowych (melanocytów), wytwarzających melatoninę, odpowiedzialną za opaleniznę. Pieprzyki pojawiają się z reguły na dwa sposoby. Pierwszy z nich jest wrodzony, kiedy to znamiona barwnikowe są widoczne już w chwili urodzenia. 

Najczęściej mamy tu do czynienia ze skłonnością genetyczną danego organizmu do ich występowania. Jednak w większej ilości przypadków pieprzyki nabywa się wraz z wiekiem, w wyniku ekspozycji na czynniki zewnętrzne. Obserwowane są też przypadki pojawienia się tych znamion po przebyciu infekcji wirusowej. Bez względu na przyczynę ich pojawienia się, a z uwzględnieniem ilości komórek barwnikowych tworzących pieprzyki, mogą one przybierać różną barwę – od jasnobrązowych, aż po praktycznie czarne. 

Pieprzyki – konsultacja lekarska i zabieg usunięcia

Pieprzyki występują na ciele każdej osoby i choć w większości przypadków stanowią wyjątkową ozdobę skóry, to ich pojawieniu się może również towarzyszyć nowotwór złośliwy, nazywany czerniakiem. Szczególnym ryzykiem obarczone są zmiany atypowe, charakteryzujące się: wielkością powyżej 5 mm, nierównym zabarwieniem oraz asymetrycznym kształtem. Warto więc regularnie obserwować swoje ciało, a w razie zauważenia niepokojącej zmiany, jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą, który na podstawie badania oceni ryzyko rozwoju czerniaka, zalecając jedynie obserwację znamienia lub jego usunięcie – usuwanie pieprzyków Kraków.

Zadaniem dermatologa jest ustalenie charakteru znamienia barwnikowego oraz zlecenie konkretnych działań. Może się jednak zdarzyć, że pacjent z przyczyn osobistych chce pozbyć się pieprzyka, gdyż uważa tą zmianę za nieestetyczną, występuje ona w miejscu narażonym na uszkodzenia lub powoduje dyskomfort, jak swędzenie, czy krwawienie. W każdym z tych przypadków można poddać się zabiegowi usunięcia znamienia barwnikowego metodą chirurgiczną lub laserową.

Usuwanie pieprzyków – jaką metodę wybrać?

Z uwagi na charakter konkretnych znamion barwnikowych na ciele, wybierane są różne metody ich usuwania. Zabieg chirurgiczny w Skopia Estetic Clinic Kraków stosowany jest w przypadku podejrzenia o zmianę złośliwą. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym, wycinając pieprzyk oraz niewielką część skóry wokół niego. Pobrany materiał wysyłany jest do badania histopatologicznego, gdzie potwierdza lub wyklucza się obecność nowotworu.

Innym rodzajem zabiegu usuwania znamion barwnikowych jest metoda laserowa. Podobnie jak zabieg chirurgiczny, metoda laserowa w Skopia Estetic Clinic Kraków odbywa się ona w znieczuleniu miejscowym, z wykorzystaniem najnowocześniejszego lasera frakcyjnego. Ogromną zaletą tej metody jest to, że jest mniej inwazyjna i nie pozostawia blizn. Warto jednak pamiętać, że jest ona wybierana najczęściej w przypadku zmian łagodnych, na przykład poprawek kosmetycznych.