W prewencji czerniaka kluczowa jest kontrola szybkości i zakresu rozrostu zmian barwnikowych na skórze. Dzięki takiej dokumentacji zdjęciowej, Pacjent przychodzący wielokrotnie do gabinetu podlega dokładnej kontroli i w sytuacji, gdy którakolwiek ze zmian wzbudzi podejrzenie kierowany jest na badania dermatologiczne dermatoskopowe.

Na czym polega badanie dermatoskopowe?

Dermatoskopia to podstawowe badanie w diagnostyce skóry, które ułatwia odróżnienie łagodnych znamion barwnikowych od czerniaka. Umożliwia ono wczesne wykrycie zmiany o charakterze nowotworowym, dzięki czemu możliwe jest podjęcie  dalszego leczenia.

Podczas badania dermatoskopowego lekarz ocenia znamiona  w celu przyporządkowania ich do odpowiedniej kategorii: łagodnych, złośliwych czy podejrzanych. Dermatolog wykorzystuje w tym celu urządzenie optyczne zwane dermatoskopem. Badanie dermatoskopowe jest  bezbolesne i nieinwazyjne, a więc bezpieczne.

Poza aspektem profilaktycznym dermatoskopia służy również do oceny włosów i stanu skóry głowy czy wstępnej oceny łożyska naczyniowego wału paznokciowego w kolagenozach.

Dermatoskopia nie wymaga przygotowania ani przeprowadzenia jakichkolwiek badań laboratoryjnych.  Dermatolog przeprowadza wywiad, podczas którego należy opisać historie znamienia: od kiedy występuje, czy ulega zmianie, jak szybko, itp. Należy również poinformować o chorobach nowotworowych występujących wśród krewnych, zwłaszcza o czerniaku.

Badanie dermatoskopowe wykonuje doświadczony lekarz dermatolog.  Trwa ono od kilka do kilkunastu minut.

Leczenie podejrzanej zmiany skórnej odbywa się najczęściej  poprzez chirurgiczne usunięcie zmiany.

Wycięcie podejrzanego znamienia

W Centrum Medycznym Skopia specjaliści wykonują  chirurgiczne wycinanie zmian skórnych. Materiał pobrany podczas zabiegów zawsze jest poddany specjalistycznemu badaniu histopatologicznemu.

Zabiegi chirurgicznego wycinania znamienia– w zależności od uwarunkowań konkretnego pacjenta – mogą być wykonywane w znieczuleniu miejscowym lub na szczególne życzenie pacjenta w analgosedacji – rodzaju płytkiego znieczulenia ogólnego. W drugim przypadku pacjenci są pod stałą obserwacją zespołu anestezjologicznego, a do ich dyspozycji pozostaje wygodna sala wypoczynkowa (wybudzeniowa).

Badanie dermatoskopowe – przeciwwskazania

Nie istnieją przeciwwskazania do wykonania badania dermatoskopowego. Dermatoskopię można wykonywać u każdej osoby. Jest bezpieczna dla kobiet w ciąży i dzieci.

*konsultacje dermatologiczne oraz zabiegi chirurgiczne wykonywane są przez lekarz w Centrum Medyczne Skopia.