Duże nadzieje w walce z łysieniem daje najnowsze zastosowanie lasera erbowo-yagowego w trybie SMOOTH. Bezbolesny zabieg laserowy opracowany przez Fotonę przywraca nawet 75% gęstości włosów.
Dla kogo jest ten zabieg?
Laser Er: YAG
Zabieg laserowej stymulacji włosów przeznaczony jest dla osób, które zmagają się z wypadaniem włosów, osłabieniem włosów, a także utratą odżywienia włosów np. w wyniku choroby lub nadmiernego przesuszenia skóry głowy.
Terapia laserowej stymulacji włosów okazała się skuteczna również w stymulacji włosów u pacjentów z łysieniem androgenowym. Przeprowadzone przez Fotonę badania, potwierdzają, że laser o długości fali 2940 nm budzi „uśpione” włosy i stymuluje je do fazy wzrostu.
Przebieg laserowej stymulacji wzrostu włosów
Zabieg laserowy Fotona Er: YAG w trybie SMOOTH wywołuje w skórze efekt termiczny. Równomiernie podgrzewa głębsze jej warstwy do 65 stopni Celsjusza bez naruszenia ciągłości naskórka. Daje to aż trzy korzyści!
- Wywołuje szok termiczny, co zwiększa dopływ krwi do nieaktywnych mieszków włosowych,
- następuje gwałtowna reakcja brodawek włosowych – obszar poddany działaniu wiązki lasera jest lepiej odżywiony i dotleniony,
- mieszki włosowe zyskują zasoby do wytwarzania pełnowartościowych włosów.
Jak wygląda zabieg?
- Przed przyjściem na zabieg należy umyć włosy.
- Obszar zabiegowy – gdzie występuje przerzedzenie włosów – dzielony jest na mniejsze powierzchnie, zwłaszcza jeśli jest oddzielony gęsto rosnącymi włosami.
- W przypadku łysienia o większym nasileniu (stopnie IV-VI ) zabieg trwa ok. 15 minut, fazy łysienia II i III wymagają więcej czasu ze względu na konieczność rozczesywania włosów.
- Wiązka lasera wykonuje serię bezbolesnych strzałów. Każde przejście wykonywane jest dwukierunkowo płynnym ruchem. Takich przejść w zależności od rodzaju sprzętu wykonuje się 4-6 na każdym wyznaczonym obszarze.
- Po zabiegu pacjent powinien nawilżać głowę, stosując nawilżające szampony albo np. za pomocy serum z kwasem hialuronowym. Po laseroterapii skóra może być sucha i łuszcząca.
Czy zabieg jest bolesny?
Zabieg jest bezbolesny, nie wymaga chłodzenia czy znieczulenia.
Odczucia pozabiegowe
U niektórych pacjentów może wystąpić krótkotrwała pokrzywka (ok. pół godziny po zabiegu), która mija w ciągu jednego dnia. Przed kolejnymi zabiegami podaje się wtedy lek przeciwhistaminowy. Tylko część pacjentów zgłasza, że w trakcie mycia włosów w dniu zabiegu skóra głowy jest bardziej tkliwa. U większości natomiast występuje krótkotrwałe łuszczenie skóry głowy (najczęściej 2-3 dni po zabiegu), co wynika z przyspieszonej regeneracji naskórka.
Schemat laserowej terapii łysienia
Terapia łysienia składa się z 4 zabiegów co 2-3 tygodnie. U niektórych osób zaleca się wykonanie 1-2 dodatkowych powtórzeń co kolejne 2-4 tygodnie. Następnie wskazane są jednorazowe zabiegi przypominające co 6-12 miesięcy.
Przeciwwskazania:
- Ekspozycja na promieniowanie UV na miesiąc przed zabiegiem
- Zażywanie leków fotouczulających
- Stosowanie sterydów (krem, tabletki)
- Stosowanie retinoidów doustnych w ciągu ostatnich 6ciu miesięcy
- Spożywanie ziół (dziurawiec, nagietek) na 2 tygodnie przed zabiegiem
- Zaburzenia krzepnięcia krwi, stosowanie leków rozrzedzających krew
- Czynne choroby autoimmunologiczne
- Skłonność do powstawania bliznowców (blizn przerostowych)
- Aktywne choroby skóry
- Zakażenia wirusowe: HIV, WZW
- Peelingi chemiczne wykonywane 2 tyg. przed zabiegiem
- Padaczka
- Przebyte choroby nowotworowe nie mniej niż 5 lat temu
- Rozrusznik serca
- Ciąża i okres karmienia piersią