+48 733 889 177

Wykonywane w ramach: Podologia

Usuwanie brodawek

Brodawki wirusowe są wywoływane przez wirus HPV. Występują zarówno u osób starszych jak i dzieci, które mają osłabiony układ odpornościowy, cierpią na nadmierną potliwość stóp lub często odwiedzają miejsca publiczne takie jak sauny i baseny. Usuwanie brodawek jest procesem długotrwałym i wymaga zaangażowania zarówno ze strony pacjenta jak i specjalisty. Istnieje wiele metod walki z brodawkami, które pomogą skutecznie pozbyć się tego problemu. Dobór odpowiedniej techniki odbywa się po konsultacji ze specjalistą podologiem.

Zanim usuniemy brodawkę powinniśmy dokładnie zdiagnozować zmianę skórną. Wyróżniamy dwa typu kurzajek: płaskie lub odstające, które przypominają narosty. Brodawki mogą również przypominać odciski. Kurzajkom często towarzyszy łuszczący się naskórek. Przybierają one kolor żółtawy, szaro-zielonkawy lub biały. Wirus HPV szybko się rozprzestrzenia, może ulegać stanom zapalnym i, co najistotniejsze, jest bardzo zakaźny – dlatego tak ważne jest szybkie usuwanie brodawek. Warto również pamiętać, że starsze brodawki są głębiej umiejscowione w skórze, co może w efekcie przysporzyć wielu bolesnych problemów. Nie warto bagatelizować problemów z brodawkami.

Leczenie wymaga bardzo dużej samodyscypliny od pacjenta, ponieważ jest długotrwałe – niezbędna jest również stała współpraca z podologiem. Zwalczanie wirusa brodawek polega przede wszystkim na stworzeniu środowiska, które nie sprzyja jego rozwojowi. Jest to równoznaczne z zastosowaniem odpowiedniego środka farmakologicznego lub innej metody leczenia, której użycie będzie skutkowało odrzuceniem zainfekowanych wirusem komórek skóry. W zależności od stadium zaawansowania zmiany skórnej, czas konieczny do usunięcia brodawki może być różny. Niestety, mimo wiedzy na temat przyczyn powstawania brodawek współczesna medycyna nie jest w stanie całkowicie usunąć wirus HPV z organizmu, dlatego tak ważne jest natychmiastowe reagowanie w przypadku pojawienia się pierwszych niepokojących objawów.

Fundusze Europejskie
Rzeczpospolita Polska
Naradowe Centrum Badań Rozwoju
Unia Europejska