+48 733 889 177

Wykonywane w ramach: Podologia

Profilaktyka stopy cukrzycowej

Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną. Charakteryzuje się hiperglikemią czyli podwyższonym poziomem cukru we krwi. Wynika ona z defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez komórki beta trzustki. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że choruje ponieważ objawy pojawiają się powoli. Dopiero wówczas gdy schorzenie przybiera formę zaawansowaną pojawiają się objawy w całym naszym organizmie. Bardzo często objawy te pojawiają się w obrębie stóp. Najważniejsza w walce z cukrzycą jest profilaktyka – odpowiednia dieta, dbałość o aktywność fizyczną oraz pielęgnacja skóry. Skóra u diabetyka jest często matowa, sucha, pękająca i skłonna do podrażnień.

Podolog współpracujący z diabetologiem jest idealnym tandemem wspomagającym normalizację pracy skóry w obrębie stóp. Zespół stopy cukrzycowej jest bardzo niebezpiecznym powikłaniem cukrzycy, który charakteryzuje się występowaniem zaburzeń takich jak infekcja, destrukcja tkanek głębokich czy owrzodzenia. Czynnikami predysponującymi do powstania zespołu stopy cukrzycowej są współistniejące z nią choroby takie jak otyłość, nadciśnienie czy też nieprawidłowa higiena, źle dobrane obuwie, nieregularne usuwanie odcisków, zrogowaceń i modzeli.

Poprzez wykonanie podstawowego zabiegu podologicznego polegającego na opracowaniu płytki paznokciowej oraz podeszwy, usunięcie zrogowaceń, odcisków, modzeli czy korekcji wrastających paznokci zostaną zniwelowane czynniki wpływające na powstanie zespołu stopy cukrzycowej.

Regularne wizyty u podologa są bardzo ważnym elementem pielęgnacji stóp i profilaktyki powstawania zespołu stopy cukrzycowej. Zabiegi te są nieodłącznym elementem higieny stóp u diabetyka. Podolog wykona zabieg, podczas którego usunie nadmiar zrogowaceń, zastosuje odciążenia, dobierze odpowiednie preparaty do pielęgnacji domowej. Zastosowanie odpowiednich kremów czy maści pozwoli na utrzymanie rezultatów zabiegowych. Zabieg u diabetyka powinien być wykonywany systematycznie co ok.4-8 tygodni w zależności od opinii specjalisty.

Fundusze Europejskie
Rzeczpospolita Polska
Naradowe Centrum Badań Rozwoju
Unia Europejska