Trądzik różowaty

Trądzik różowaty to choroba o charakterze zapalnym. Występuję głównie w centralnej części twarzy oraz bocznej części czoła i policzków.

Do najczęstszych objawów należą zmiany zapalne w postaci krostek i grudek oraz rumienia, który pojawia się w początkowym etapie choroby, a z czasem ulega teleangiektazji (utrwala się w postaci pajączków na twarzy). Do drugorzędowych należy suchość, pieczenie i obrzęk skóry, zmiany przerostowe oraz objawy trądziku, pojawiające się poza twarzą.

Rumień

Rumień, jako oddzielna dolegliwość, pojawia się na twarzy w wyniku nadmiernego rozszerzenia naczyń krwionośnych. Jest to reakcja na działanie zewnętrznych czynników drażniących. Rumień może wystąpić i nasilać się w wyniku spożycia pikantnych pokarmów lub gorących napojów, zadziałania alergenu, ekspozycji na słońce, czy spożycia alkoholu.
Poza tym, zwykły rumień może pojawić się z powodu wysiłku fizycznego, zdenerwowania, stresu i silnych emocji, wzrostu ciśnienia tętniczego oraz zażywania niektórych leków.

Blizny potrądzikowe – skąd się biorą?

Blizny potrądzikowe nie są zagrożeniem dla zdrowia, jednak stanowią poważny defekt kosmetyczny i mogą wpływać na samoocenę. Chociaż wiele osób zmagało się w czasach młodości z trądzikiem, tylko u nielicznej grupy osób na twarzy pozostają trwałe blizny. Jak to się dzieje?  Zwykłe wpływ na to ma kilka czynników, między innymi niewłaściwa higiena oraz używanie nieodpowiednich kosmetyków, wyciskanie i rozdrapywanie zmian oraz infekcje bakteryjne, które toczą się w ich obrębie. Zazwyczaj na trwałe blizny narażone są osoby z nasilonym trądzikiem, o dużej liczbie ropnych zmian. Jeżeli towarzyszy im stan zapalny, zaczerwienienie oraz trudno gojące się rany, zwiększa się szansa na powstanie blizn. Zazwyczaj nie pozostają wtedy przebarwienia, ale skóra w ich obrębie jest cieńsza i mniej elastyczna. Wgłębienia te mogą mieć różną wielkość, głębokość oraz rozległość. Aby minimalizować ryzyko powstania blizn należy odpowiednio pielęgnować skórę trądzikową – najlepiej w porozumieniu z dermatologiem.

Usuwanie blizn potrądzikowych Krakow – co warto wiedzieć?

Co powinieneś zrobić, jeżeli od czasów, w których miałeś trądzik minęło już sporo lat, jednak na Twojej twarzy w dalszym ciągu widać nieestetyczne wgłębienia? Zachęcamy Cię do konsultacji z naszymi specjalistami – usuwanie blizn potrądzikowych Kraków wchodzi w zakres świadczonych przez nas usług. Na czym polegają tego rodzaju zabiegi? Największym problemem wgłębień po ropnych wypryskach jest osłabienie skóry w tym miejscu, aby więc poprawić jej wygląd, należy wypełnić te zagłębienia oraz wyrównać sąsiadujące obszary skóry. Zadowalające efekty w tym temacie przynosi między innymi laser frakcyjny Co2, który wymusza naprawę uszkodzonej skóry. Sprawia, że ubytki po trądziku zostają wypełnione nowym kolagenem, natomiast cera zostaje wygładzona, a jej koloryt wyrównany. Doskonałe rezultaty można osiągnąć już po pierwszym zabiegu.

Usuwanie blizn potrądzikowych– najlepsze sposoby

Medycyna estetyczna ma do zaoferowania wiele skutecznych sposobów, aby pozbyć się nieestetycznych blizn potrądzikowych. Oprócz lasera frakcyjnego stosuje się mezoterapię mikoigłową, której celem jest widoczne spłycenie blizn poprzez wstrzyknięcie do nich substancji aktywnych – na przykład z kwasem hialuronowym, peptydami, aminokwasami czy wyciągami roślinnymi. Innym sposobem jest osocze bogatopłytkowe, czyli mezoterapia z udziałem krwi pacjenta. Lekarz medycyny estetycznej może też przeprowadzić radiofrekwencję mikroigłową, karboksyterapię czy różnego rodzaju peelingi.

Polecane zabiegi w Skopia Estetic Clinic