Szacuje się, że problem nadpotliwości dotyczy około 1% populacji. Niekontrolowane, nadmierne pocenie się może prowadzić do znacznego dyskomfortu, zarówno fizycznego jak i emocjonalnego, poprzez narażenie na negatywną ocenę innych osób.
Wyróżnia się dwie podstawowe przyczyny nadmiernej potliwości: wtórną oraz pierwotną. W przypadku nadpotliwości wtórnej, zmiany wywoływane są zazwyczaj w wyniku innej choroby np. przewlekłych zakażeń, zatruć czy też choroby endokrynologicznych i nowotworowych. i w takim przypadku należy poddać się leczeniu.
Kiedy nadmierna potliwość nie ma konkretnej przyczyny, wówczas mówimy, że jest ona pierwotna – przypuszcza się, że może mieć podłoże dziedziczne.
Nadpotliwość jest co raz częściej występującym problemem zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Pot jest naturalnym termoregulatorem naszego organizmu i pojawia się w momencie ochrony nas przed przegrzaniem czy tez w sytuacjach stresowych. Ale kto z nas chciałaby borykać się z problemem mokrych plam na koszuli, czy nadpotliwością na dłoniach lub stopach?
Na ratunek przychodzi nam zabieg medycyny estetycznej – iniekcja botuliną.
Poprzez zablokowanie działania gruczołów potowych problem nadpotliwości zostaje zniwelowany. Jednorazowy zabieg daje nam skuteczność w granicach aż 95%. Zabieg jest wykonywany przez lekarza medycyny estetycznej.
Zabieg jest rekomendowany na następujące partie ciała:
- pachy
- stopy
- dłonie
Zabieg jest krótki, a efekty długotrwałe, gdyż utrzymują się nawet do 12 miesięcy. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.
Zalecenia przed i po zabiegowe:
Pacjent po wykonaniu zabiegu może wrócić do aktywnego życia zawodowego, natomiast nie powinien:
- do 4h masować miejsca poddanego zabiegowi
- do 24h nie można latać samolotem
- do 48h należy zrezygnować z aktywności fizycznej oraz nie narażać się na zmiany temperatury
- do 7 dni należy zrezygnować z korzystania z sauny, solarium, łaźni parowych czy zabiegów krioterapii
Przeciwwskazania:
- ciąża
- laktacja
- niewyrównana cukrzyca
- miejscowe infekcje i stany zapalne
- choroby z zaburzeniem przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (Miastenia Gravis, Zespół Lamberta–Eatona)