Czym jest blefaroplastyka powiek górnych? Blefaroplastyka Kraków

Blefaroplastyka powiek górnych to zabieg z zakresu chirurgii plastycznej, który polega na usunięciu nadmiaru luźnej, wiotkiej skóry w obrębie powiek górnych.

Skóra okolic oczu z wiekiem wiotczeje, jest też bardzo cienka i tworzy się nadmiar skóry. Operacja powiek nadaje oczom i całej twarzy młody wygląd. W przypadku korekty powiek górnych w trakcie operacji usuwany jest nadmiar skóry oraz nadmiar mięśnia okrężnego oka, który znajduje się tuż pod skórą i zazwyczaj jest go za dużo, gdyż jest rozciągnięty. Czasem również usuwany jest nadmiar tkanki tłuszczowej, która sprawia wrażenie ciężkiej, pełnej powieki.

Jakie są wskazania do zabiegu blefaroplastyki powiek górnych? Blefaroplastyka Kraków

Blefaroplastykę powiek górnych wykonuje się zarówno z przyczyn estetycznych, jak i zdrowotnych. Luźna, wiotka i opadająca skóra powiek powoduje, że twarz wygląda na starszą i bardziej zmęczoną niż w rzeczywistości, przez co u pacjenta pojawia się niższa samoocena i kompleksy. Nie można jednak zapominać, że niekiedy opadająca skóra powiek ogranicza pole widzenia, co przyczynia się do dyskomfortu okolic oka, może utrudniać czytanie, prowadzenie samochodu i wykonywanie innych codziennych czynności.

Jak przygotować się do zabiegu blefaroplastyki powiek górnych? Blefaroplastyka Kraków

Przyjmuje się, że do zabiegu blefaroplastyki powiek górnych może przystąpić tylko pacjent zdrowy – bez objawów infekcji, przeziębienia itp. Wskazane jest wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych krwi. O ile lekarz nie zaleci inaczej, na kilka dni przed zabiegiem należy odstawić przyjmowane leki zmniejszające krzepliwość krwi. Oczywiście przed blefaroplastyką konieczna jest konsultacja wstępna, podczas której omawia się przebieg zabiegu, wyklucza występowanie ewentualnych przeciwwskazań itp.

Jak przebiega zabieg blefaroplastyki powiek górnych? Blefaroplastyka Kraków

W zależności od indywidualnych wskazań, blefaroplastyka powiek górnych wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym lub sedacji. W trakcie zabiegu lekarz wykonuje niewielkie cięcia w naturalnym załamaniu powieki – czasem wychodzą one również do obszaru tzw. kurzych łapek, czyli zmarszczek zewnętrznych kącików oka. Przy pomocy precyzyjnych cięć lekarz usuwa nadmiar luźnej skóry i napina pozostałe tkanki, z zachowaniem naturalnej bruzdy powiekowej. Cięcia są zabezpieczane przy pomocy bardzo cienkich szwów – dzięki ich lokalizacji są właściwie niewidoczne.

Jakich efektów można się spodziewać po blefaroplastyce powiek górnych? Blefaroplastyka Kraków

Blefaroplastyka powiek górnych pozwala wyraźnie odmłodzić nie tylko okolice oczu, ale całą twarz – usunięcie nadmiaru luźnej skóry umożliwia piękne „otwarcie” oczu, uwydatnienie spojrzenia, przywrócenie mu młodzieńczej świeżości i promienności.

Ile zabiegów blefaroplastyki powiek górnych jest potrzebnych? Blefaroplastyka Kraków

Na uzyskanie zadowalających efektów pozwala jeden zabieg blefaroplastyki powiek górnych, przy czym należy pamiętać, że nie są one widoczne od razu. Rekonwalescencja trwa od 7 do 14 dni – po 7 dniach zdejmuje się szwy, po około dwóch tygodniach wchłaniają się wszelkie zasinienia. Po 2-4 miesiącach blizny w załamaniach powiek stają się praktycznie niewidoczne i wtedy można cieszyć się ostatecznymi rezultatami zabiegu.

Jak długo utrzymuje się efekt po blefaroplastyce powiek górnych? Blefaroplastyka Kraków

Blefaroplastyka powiek górnych to zabieg o długotrwałych efektach – utrzymują się one nawet przez 10 lat, przy czym zależy to m.in. od indywidualnych predyspozycji pacjenta, stylu życia, stosowanej pielęgnacji okolic oczu itp.