Skóra to wizytówka człowieka, jest lustrem tego co dzieje się w ludzkim organizmie. Ludzie często dążą do tego, aby ich cera wyglądała zdrowo i promiennie. Niestety problemy skórne dotykają każdego człowieka, odbierając często dobre samopoczucie psychiczne
i pewność siebie. To właśnie w tej sprawie pacjenci zgłaszają się do dermatologów
i kosmetologów z nadzieją na to, że pomogą im w walce o zdrową skórę.

Trądzik to jedna z najczęściej występujących chorób zapalnych skóry i problem, który ma wpływ nie tylko na zewnętrzny wygląd człowieka, ale również wywiera negatywny wpływ na zdrowie psychiczne. Jest to choroba przewlekła, wymagająca często długotrwałego leczenia, którego program dobierany jest przez specjalistę, indywidualnie do pacjenta. W wielu przypadkach, aby skutecznie wyeliminować przyczynę dermatozy jaką jest trądzik oraz jej objawy, niezbędna jest współpraca kosmetologa z dermatologiem a w niektórych przypadkach również z dietetykiem. Wynika to z tego, iż przyczyn powstawania zmian skórnych może być wiele i mogą mieć one swoje źródło w m.in. nieprawidłowej pielęgnacji, diecie lub zaburzonej gospodarce hormonalnej i innych chorobach z którymi zmaga się nasz organizm.

Wyróżniamy trzy główne rodzaje trądziku:

 • Trądzik pospolity (Acne Vulgaris) – Związany jest głównie z nadprodukcją łoju. Choroba dotyka zarówno mężczyzn jak i kobiety, jednak w przypadku płci męskiej, obserwuje się cięższy przebieg choroby. U kobiet szczyt nasilenia trądziku przypada na 17. rok życia u mężczyzn następuję w wieku 19-20 lat. Objawy trądziku pospolitego to: zaskórniki otwarte, zamknięte, grudki oraz krosty.
 • Trądzik dojrzały (Acne Tarda) – występuję u osób po 25 roku życia za istotną przyczynę tej dermatozy uważa się zaburzenia hormonalne, ale również wpływ stresu, rytmu okołodobowego oraz ogólnej higieny życia. Objawami Acen Tarda są: zaskórniki otwarte, zamknięte, guzki, krosty, zmiany pozapalne, przebarwienia oraz blizny.
 • Trądzik różowaty (rosacea) – Trądzik różowaty (Rosacea) jest przewlekłą i zapalną chorobą, występującą najczęściej u dorosłych ludzi o jasnej karnacji.
  Charakteryzuję się nawracającym rumieniem twarzy. Choroba rozwija się na podłożu zaburzeń naczyniowych i łojotoku. Na tę chorobę częściej zapadają kobiety jednak tak samo jak w przypadku trądziku pospolitego, u mężczyzn występują cięższe postacie trądziku różowatego. Najczęściej zmiany pojawiają się po 30. roku życia
  a nasilenie zmian przypada między 40. a 50. rokiem życia.

Trądzik dzieli się na wiele rodzajów a jego patofizjologia opiera się na kilku głównych czynnikach: nadmiernym wydzielaniu łoju, hiperkeratynizacji mieszkowej, działaniu bakterii Cutibacterium acnes oraz obecnym stanie zapalnym. Istnieje wiele metod pomocnych podczas leczenia powyższych dermatoz są to m.in.:

 • Zabiegi z wykorzystaniem kwasów – kwasy organiczne w terapii trądziku wykorzystujemy, ze względu na ich działanie: złuszczające, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, sebostatyczne, keratolitycznie oraz komedolityczne. Hiperkeratynizacja mieszków włosowych to jeden z czynników wpływających na powstawanie trądziku, dlatego peelingi chemiczne świetnie sprawdzą się w tym przypadku. Kiedy mamy do czynienia z trądzikiem ważne jest, aby regulować rogowacenia naskórka i odblokowywać zatkane ujścia gruczołów łojowych, właśnie dlatego w tym celu używa się alfa- i beta-hyrdoksykwasy.
 • Laseroterapia – jest to metoda ukierunkowana na ograniczenie łojotoku oraz przyspieszenie gojenia ran. W zależności od rodzaju lasera, możemy działać również na blizny oraz zmiany potrądzikowe. Rodzaje laserów wykorzystywane w leczeniu trądziku to m.in.: Laser Fotona Spectro Sp, Laser frakcyjny Co2 Finexel
 • Fototerapia – metoda terapii intensywnym światłem laserowym IPL Exelite, wykorzystywana jest m.in w leczeniu zmian rumieniowych w trądziku różowatym, cechuję się działaniem odkażającym, seboregulującym, przecwizaplanym oraz przeciwbakteryjnym.

Oprócz zabiegów działających silnie na zmiany trądzikowe ważne jest działanie regenerujące oraz antyoksydacyjne, dlatego plan zabiegowy układany przez kosmetologa wymaga od klienta sumiennej współpracy oraz stosowania się do zaleceń pozabiegowych oraz pielęgnacji domowej, dzięki temu jesteśmy w stanie osiągnąć jak najlepsze efekty terapii.

 

Kosmetolog Katarzyna Stokłosa

 

Bibliografia:

 1. Dąbrowska D., Zawadzka P., Zavyalova O.: Zastosowanie kwasów owocowych w leczeniu zmian trądzikowych i potrądzikowych. Badania i Rozwój Młodych Naukowców w Polsce, Poznań 2017, 66-72.
 2. Kołodziejczak A.: Kosmetologia 1. Wyd. Lek. PZWL. Warszawa 2020.
 3. Martini M. C., Placek W. (red. wyd. pol): Kosmetologia i farmakologia skóry. Wyd. Lek. PZWL. Warszawa 2014.
 4. Adamski Z. (red.), Kaszuba A. (red.): Dermatologia dla kosmetologów. Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Medycznego, Poznań 2008.
 5. Chudek E., Urtnowska – Joppek K: Proceedings in the treatment of rosacea Part. I – Professional office care. Kosmetologia Estetyczna, 2019, 4, 441-444.
 6. Burdzy D, Ozga D,  Kosydar-Bochenek J, Burdzy K, Lewandowski B: Lasers application in treatment of selected skin problems. Review of available methods. Kosmetologia Estetyczna, 2017, 6, 650-651.
 7. Jankowiak W, Imielski W, Pachurka J: Kosmetologia Esteyczna, 2016, 5, 502-503.