Kiedy można zacząć wykonywanie zabiegów z zakresu medycyny estetycznej

Jeszcze kilka lat temu medycyna estetyczna kojarzona była z zabiegami dla osób po 45 roku życia. Trendy te ulegają jednak zmianie. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom z medycyny estetycznej oraz regeneracyjnej możemy zapobiegać objawom starzenia, opóźniać je, delikatnie niwelować. Nasza skóra starzeje się od 25 roku życia. Oczywiście początkowo zmiany są dyskretne. Jeśli kobieta ma żywą mimikę twarzy i wie że nie będzie w stanie zaakceptować pojawiających się zmarszczek to zabiegi przeciw zmarszczkowe powinna zacząć wykonywać jak najwcześniej tzn przed powstaniem zmarszczek statycznych tzn widocznych w spoczynku załamań skóry.

Jak wybrać zabieg odpowiedni dla siebie?

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii powinny być zawsze dopasowane do wieku, stanu i kondycji skóry. Warto zwrócić uwagę na dotychczasową pielęgnację, która często nie przynosi oczekiwanych rezultatów i jest warto skonsultowania ze specjalistą. 

Nie ma jednej uniwersalnej metody na poprawę urody. Na rynku dostępnych jest wiele metod, które umożliwiają pacjentowi samodzielne dopasowanie terapii do danego problemu, ale czy o to w tym chodzi? Medycyna estetyczna to nie zabawa. Tutaj niezbędna jest wiedza i narzędzia, które zapewnią pacjentowi nie tylko efekt, ale także bezpieczeństwo. 

Podczas konsultacji w Skopia EC D warto szczerze porozmawiać z kosmetologiem lub lekarzem medycyny estetycznej i posłuchać jego rad. Czasami lepiej zrezygnować z własnej wizji i skorzystać z doświadczenia i ich wiedzy. Nie należy upierać się przy czymś, co z pewnych względów może być dla nas niewskazane i przynieść efekt odwrotny od zamierzonego.

Medycyna estetyczna czy medycyna regeneracyjna

Zabiegi z zakresu medycyny regeneracyjnej opierają się przede wszystkim na naturalnych składnikach np. w przypadku osocza bogatopłytkowego do zabiegu pobiera się własną krew, która następnie odwirowywana jest w wirówce w celu wytworzenia osocza. Materiał zabiegowy jest więc w 100% naturalny i bezpieczny. Zabieg powoduje odżywienie skóry, jej rozświetlenie, a także nawilżenie, jednak nie jest zabiegiem wypełniającym zmarszczki. W sytuacji, kiedy chcemy odmłodzić skórę, szybko zredukować zmarszczki lub zmienić rysy twarzy, niezbędne do tego będzie wprowadzenie zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.

Czy po zabiegu z botoksem (toksyną botulinową) twarz będzie bardzo sparaliżowana?

Na terapię często decydują się osoby, które zauważają pierwsze oznaki starzenia się skóry i którzy chcą nadać twarzy młodszy, mniej surowy wygląd. Pierwsze wrażenie jest bowiem ważnym czynnikiem np. w negocjacjach biznesowych. 

Botox znajduje zastosowanie także w niwelowaniu nadmiernej potliwości (dotyczy to szczególnie pach, dłoni i stóp). Toksyna botulinowa rzeczywiście działa paraliżująco na mięśnie, ale jej rozprzestrzenianie jest bardzo ograniczone. Lekarz przed podaniem toksyny botulinowej uważnie sprawdza mimikę twarzy, tak aby zaplanować i w sposób dokładny oraz kontrolowany unieruchomić mięśnie. W przypadku pacjentów, którzy mieli wcześniej podaną toksynę botulinową ważna jest informacja reakcji po wcześniejszych podaniach toksyny.

W Skopia Estetic Clinic podawana jest odpowiednia dawka preparatu, zgodnie z potrzebami osób, które poddają się zabiegom oraz ze wskazaniami procedur medycznych

Czy zamiast toksyny botulinowej można stosować kwas hialuronowy?

Jeśli lekarz podaje toksynę botulinową w celu wypełnienia brud, nie można wtedy zamiennie stosować kwasu hialuronowego. 

Botoks to preparat leczniczy, który stosowany jest do korekcji zmarszczek mimicznych, powstających w wyniku pracy mięśni – toksyna botulinowa powoduje ich unieruchomienie. W ten sposób na gładkim mięśniu skóra się już nie fałduje a zmarszczki nie są widoczne. Okolice w jakich najczęściej stosuje się toksynę botulinową to zmarszczki poziome czoła, lwia zmarszczka, tzw. kurze łapki oraz zmarszczki palacza.

Natomiast kwasu hialuronowego głównie używamy do wypełniania zmarszczek, które są statyczne czyli bruzd nosowo – wargowych, wolumetrii policzków, linii marionetek. Czasami można podać kwas hialuronowy na zmarszczki palacza.

Kwasu hialuronowego nie stosujemy do korekcji zmarszczek mimicznych, z tego powodu, iż pracujące cały czas mięśnie mogłyby spowodować przemieszczenie się kwasu hialuronowego, który ma formę żelu. Kwas hialuronowy służy również do wypełniania, nawilżania i modelowania ust, czy korekty nosa. Niewątpliwie, kwas hialuronowy to alternatywa dla osób, które nie są zdecydowane na zabiegi z zakresu chirurgi plastycznej.

Kwas hialuronowy – skuteczny zabieg odmładzający skórę 

Jeśli nasza skóra pokryta jest zmarszczkami, jest szara i pozbawiona blasku to niewątpliwie jedną z najszybszych terapii poprawiających wygląd twarzy jest kwas hialuronowy, który nazywany jest „eliksirem młodości”. Kwas hialuronowy posiada właściwości łączenia włókien kolagenowych oraz wiązania cząsteczek wody, dzięki czemu w szybki sposób możemy zaobserwować poprawę jędrności i nawilżenia skóry, a także wypełnienia zmarszczek. W zależności od tego jaki chcemy uzyskać efekt po zabiegu, lekarz dobiera odpowiedni rodzaj kwasu hialuronowego, a także jego gęstość. Właściwie nie ma żadnych ograniczeń jeśli chodzi o użycie kwasu. Jest hipoalergiczny i jeśli jest aplikowany pod kontrolą doświadczonego lekarza, da nam efekty lepsze niż skalpel. Efekt jest natychmiastowy i utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy, w zależności od użytej substancji. Opuchlizna po zabiegu ustępuje po ok. 2 dniach, ale czasami zdarzają się obrzęki, wtedy okres rekonwalescencji trwa trochę dłużej.

Czy po pierwszym zabiegu, zabieg trzeba będzie już zawsze powtarzać? Czy twarz i skóra się nie przyzwyczajają?

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej wykonywane są w celu poprawienia kondycji skóry, a także w celu spowolnienia procesów jej starzenia. Skóra po zabiegach będzie utrzymywana w lepszej kondycji, na długo zostanie promienna, bardziej napięta i nawilżona. Zabiegi należy wykonywać regularnie, to pozwoli na dłużej zachować skórę w dobrej kondycji.

W Skopii EC wszystkie wątpliwości można rozwiać podczas konsultacji medycznej, która wykonywana jest przed zabiegiem.

Przez jaki czas utrzymują się efekty zabiegów?

Czas utrzymywania się efektu poszczególnego zabiegu zależy od zastosowanego podczas jego wykonywania preparatu oraz jego ilości. Zazwyczaj efekt zabiegu z botoksem utrzymuje się około 6 miesięcy, może się także zdarzyć, że po kolejnych podaniach preparatu czas działania preparatu wydłuży się.

W przypadku zabiegu z kwasem hialuronowym efekty w miejscach takich jak: bruzdy nosowo –wargowe, usta, linie marionetek, powinny utrzymać się około roku, a zabiegi wolumetryczne takie jak np. modelowanie policzków- około 2 lat.

W Skopia EC pracujemy wyłącznie na przebadanych, certyfikowanych preparatach, dopuszczonych do obrotu zarówno w Europie jak i Stanach Zjednoczonych, dlatego rezultaty zabiegów utrzymują się dłużej. Nie zmienia to jednak faktu, że każdy organizm jest inny i to jak długo preparat utrzymuje się w organizmie zależy od bardzo indywidualnych predyspozycji. 

Czy są przeciwwskazania do wykonania zabiegu wypełniania zmarszczek?

Tak. Są to przede wszystkim: ciąża i okres karmienia piersią, infekcje skórne (trądzik), cukrzyca, nowotwory. Przeciwwskazaniem są również choroby autoimmunologiczne.