Czerniak jest najbardziej agresywnym z nowotworów złośliwych skóry.

Gdzie występuje czerniak?

Czerniak występuje w różnych miejscach na skórze, chociaż może występować również w innych miejscach np. w obrębie gałki ocznej. Ponad 95 % przypadków czerniaka dotyczy skóry.

Co sprzyja zachorowaniu czerniaka, oprócz uwarunkowań genetycznych?

Czynnikiem sprzyjającym zachorowaniu na czerniaka jest ekspozycja ciała na promieniowanie ultrafioletowe, czyli na słońce. Jeszcze groźniejsze jest opalanie w solarium, gdyż emituje około 10 mocniejsze promieniowanie ultrafioletowe niż słońce w upalny dzień. Dużą rolę odgrywają oparzenia słoneczne, które miały miejsce  w dzieciństwie, gdzie powstałe uszkodzenia mogą przyczyniać się do  rozwoju nowotworu skóry.

Jak skutecznie chronić naszą skórę przed negatywnymi skutkami działania słońca?

Kluczowa jest ochrona niezakrytej skóry przez stosowanie filtrów UV,  szczególnie w lecie. Nie zapominajmy o stosowaniu kremów z filtrami UV podczas z kąpieli wodnych.  W sytuacji gdy zaniepokoją nas zmiany na skórze należy udać się do dermatologa.

Na co zwracać uwagę podczas obserwacji zmian na skórze?

Regularna obserwacja swojej skóry pozwala na wczesne wykrycie nowotworu. Podejrzane znamię, które może być czerniakiem to często znamię asymetryczne, nierówne, posiadające poszarpane brzegi z zgrubieniami.

Cechą charakterystyczną zmian nowotworowych na skórze, jest wzrost ich wielkości w czasie. Często posiadają one niejednolity kolor: czarny, czerwony, niebieskawy oraz rozmiar  powyżej 6 mm, a także postępujące zmiany zachodzące w znamieniu.

Wszelkie znamiona czy narośla, które nas niepokoją, powinny zostać zbadane przez dermatologa. Objawy takie jak swędzenie, krwawienie i pękanie znamienia wymaga natychmiastowej konsultacji lekarza.

Na czym polega badanie i leczenie podejrzanej zmiany?

W chorobach nowotworowych skóry kluczowa jest profilaktyka. Badanie dermatologiczne wykonywane jest przy użyciu dermatoskopu. Jest ono bezbolesne i nieinwazyjne. Podczas takiej konsultacji dermatolog ocenia czy zmiana jest podejrzana czy niegroźna.

Prawdopodobieństwo wyleczenia czerniaka we wczesnym stadium rozwoju wynosi  97%, natomiast będącego w  zaawansowanym stadium zaledwie kilka procent. Leczenie odbywa się poprzez chirurgiczne usunięcie zmiany.” – dr n. med. Dorota Wielowieyska-Szybińska,  dermatolog, Skopia Estetic Clinic