Czerniak złośliwy (łac. Melanoma malignum) to nowotwór wywodzący się z komórek barwnikowych skóry czyli melanocytów. Jest nowotworem prostym w diagnostyce i jednym z najprostszych do wyleczenia, pod warunkiem, że zostanie wykryty we wczesnym stadium. Dlatego tak ważna jest obserwacja zmian barwnikowych na naszej skórze. 

 Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi czerniaka?

Czerniak występuje najczęściej u osób po 40 roku życia. Najbardziej narażone na zachorowanie są osoby o jasnej karnacji (z fototypem I i II), o jasnych lub rudych włosach, z licznymi piegami i skłonnością do poparzeń słonecznych. Jednym z głównych i najważniejszych czynników środowiskowych jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV – zarówno podczas opalania się na słońcu jak i podczas korzystania z solarium. Tylko od 3% do 15% przypadków zachorowań na czerniaka ma podłoże genetyczne.

Co mówią statystki?

Na całym świecie, każdego roku diagnozuje się ok. 100 000 zachorowań, z czego w Polsce to ok. 3 500 osób rocznie. Na przełomie ostatnich trzech dekad współczynnik zachorowalności wzrósł prawie trzykrotnie. W Polsce rocznie ponad 1 000 osób umiera z powodu tego nowotworu, czyli około 1/3 przypadków nie udaje się wyleczyć ze względu na późne rozpoznanie choroby.

Dlaczego tak ważna jest profilaktyka?

Czerniak jest jednym z najbardziej agresywnych, z kilkudziesięciu występujących, nowotworów złośliwych skóry.

Równocześnie, jest on prosty w diagnostyce i jest jednym z najprostszych do wyleczenia, pod warunkiem, że zostanie wykryty we wczesnym stadium. W profilaktyce czerniaka najważniejsza jest regularna kontrola skóry w celu szybkiej identyfikacji nowych lub zmieniających się znamion.