Piękno nie ma wieku – czyli kilka słów o tym jak być piękną dojrzałą kobietą. Czy wiek i zmarszczki powinny być tematem tabu ? Żyjemy coraz dłużej i równie długo chcemy wyglądać dobrze. Jednak czy „dobrze” znaczy że 40 i 50-to latka ma wyglądać na 20? Otóż niekoniecznie! W świecie Instagrama, social mediów i sztucznie wykreowanych autorytetów coraz bardziej tęsknimy za autentycznością.

W Skopia Estetic Clinic mamy wiele zabiegów i terapii, dzięki którym w „nieprzerysowany” sposób możemy dbać o skórę i ciało, tak aby promieniało pięknem i dojrzałością, bez pozbawiania się mimiki i charakteru. 

Poniżej przedstawiam kilka ważnych wskazówek.

Po pierwsze: Najlepszym kosmetykiem dla kobiety jest radość życia” /Rosalind Russell/

Należy zadbać o swoje potrzeby i poczucie szczęścia na co dzień. Warto znaleźć czas na relaks i drobne przyjemności. Spacer, masaż, kąpiel z ulubionym olejkiem w ciepłej wodzie otulony zapachem aromatycznych świec…to wyjątkowe chwile podczas których możemy całkowicie zadbać tylko o siebie.

Po drugie: Systematyczna pielęgnacja

Codzienna pielęgnacja, czyli to czym i jak „karmimy” naszą skórę ma ogromny wpływ na jej wygląd i funkcjonowanie. Skóra to skomplikowany organ, który wymaga zarówno odżywiania, jak i dobrej ochrony. Nocą, kiedy regeneracja jest najbardziej chłonna warto dostarczyć jej składników odżywczych i stymulatorów wzrostu. Za dnia ważna jest ochrona, szczególnie przed światłem UV i HEV. Trzeba też pamiętać o oczyszczaniu. Składniki chemiczne makijażu z pewnością nie służą naszej skórze. Warto zadbać o dokładne zmycie ich przed snem. 

Po trzecie: Sen

To ile śpimy i czy sen jest wystarczająco głęboki jest bardzo istotne dla naszej skóry. Wpływ mają na to dwa czynniki: „hormony młodości”- melatonina i somatotropina. Za ich sprawą komórki naskórka i skory właściwej dzielą się nawet do dziesięciu razy szybciej niż w ciągu dnia, tym samym odbudowując zniszczone struktury.

Niedobór snu zaburza równowagę hormonalną i spowalnia odbudowę białek. Zwiększa też poziom kortyzolu, który ma negatywny wpływ na ogólną kondycję skóry.

Po czwarte: Jesteś tym co jesz”!

Twoja skóra produkuje co 24 godziny jedną warstwę martwego naskórka, a co 28 dni skóra odnawia się całkowicie. Potrzebuje do tego pełnowartościowej diety. Nadmiar cukru uszkadza procesy odbudowy kolagenu (glikacja białek). Brak witamin i minerałów powoduje, że cera staje się szara i traci blask. Dodatki chemiczne do żywności uszkadzają procesy biochemiczne komórek. Skóra dojrzała potrzebuje porządnej dawki naturalnych witamin, pełnowartościowego białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Kiełki Lucerny są bogatym źródłem fitoestrogenów, które tracimy wraz z wiekiem.

Po piąte: Aktywność fizyczna

Ruch na świeżym powietrzu nie tylko pomaga nam utrzymać kondycję i ładną sylwetkę, jest też potrzebny naszej cerze. Tlen poprawia aktywność immunologiczną organizmu, wpływa na polepszenie stanu skóry. Stymulując komórki (szczególnie fibroblasty), opóźnia procesy starzenia. Ćwiczenia fizyczne przyspieszają przemianę materii i przepływ krwi w naczyniach włosowatych, co znacząco wpływa na dostarczanie składników odżywczych.

Po szóste: Zabiegi

Odpowiednio dobrane do naszego wieku i kondycji skóry, powinny być wykonywane w miarę możliwości regularnie. Program zabiegowy na cały rok powinien zawierać zabiegi pielęgnacyjne, jak i zabiegi stymulujące. Jesienią i wczesną wiosną poddajemy skórę głębokiej przebudowie (zabiegi laserowe, peelingi chemiczne, mikronakłuwanie ), latem odżywiamy (zabiegi nawilżające, witaminowe i z kolagenem ).

Do zabiegów, które skutecznie spowalniają procesy starzenia się skóry wykorzystywane są też: osocze bogatopłytkowe i komórki macierzyste – stymulują one procesy naprawcze wykorzystując składniki aktywne naszej krwi.

Po siódme…Najważniejsze

Kochaj swój wiek! Doceniaj to co masz . Doświadczenie i mądrość widać w spojrzeniu. Pamiętaj ze kobiety, które pomimo upływającego czasu potrafią delektować się życiem dłużej pozostają atrakcyjne dla otoczenia. Watro być dla siebie wyrozumiałą, w końcu….JESTEŚ TU PO TO BY CIESZYĆ SIĘ KAŻDYM DNIEM !

JOANNA PAULI – kosmetolog Skopia Estetic Clinic