PAJĄCZKI- problem nie tylko estetyczny


„Pajączki” czyli wenaktazje to rozszerzone naczynia krwionośne w skórze właściwej, które są wynikiem zaburzenia krążenia krwi. Związane jest to z nieprawidłowym kurczeniem się i rozkurczaniem naczyń krwionośnych, niewydolnością zastawek żylnych oraz kruchością ścian naczyń.


Problem teleangiektazji może dotyczyć każdego, bez względu na wiek i płeć,. Przyczyny ich powstania mogą być różne: predyspozycje genetyczne, zaburzenia hormonalne i doustna antykoncepcja, a także ciąża, nadciśnienie tętnicze, otyłość i długotrwałe miejscowe stosowanie maści steroidowych.
Czynniki, które również nasilają widoczność naczyń to: nadmierne opalanie się, noszenie zbyt ciasnych ubrań czy chodzenie w butach na obcasach oraz alkohol, papierosy, nieodpowiednia dieta, nadmierny wysiłek fizyczny, korzystanie z sauny oraz długotrwały stres.

Czy można pozbyć się pajączków?

Pajączki są nie tylko problem estetycznym. Mogą mieć także konsekwencje zdrowotne, takie jak żylaki kończyn dolnych, zapalenie żył, zakrzepica, czy też owrzodzenia żylne.
Ze względu na ryzyko zdrowotne, przy tendencji do rozszerzonych naczyń warto zadbać o to, aby pajączki nie powiększały się. Kiedy naczynka na nogach budzą niepokój, szczególne gdy występuje uczucie ciężkości i bóle nóg, obrzęk oraz świąd, warto udać się na konsultację do chirurga naczyniowego lub flebologa i wykonać bezbolesne badanie USG Dopplera. Następnie można wdrożyć leczenie i nawyki, dzięki którym możemy zlikwidować pajączki i zapobiegać dalszemu rozwojowi zaburzeń naczyniowych.

Jak usunąć pajączki?

Przed zamykaniem naczynek należy ustalić przyczynę i stopień niewydolności żylnej, gdyż ma to bezpośredni wpływ na skuteczność zabiegów. W przypadku zaawansowanych zaburzeń krążenia zamknięcie naczynka w jednym miejscu może spowodować uwidocznienie nowego w innym obszarze nóg.
W przypadku dobrze postawionej diagnozy i wykluczeniu niewydolności żylnej, rozwiązaniem problemu pajączków jest laseroterapia i skleroterapia.


W laseroterapii zamyka się naczynia laserem Nd:YAG (neodymowo – yagowym) w czasie od kilku do kilkudziesięciu minut. Podczas zabiegu może być odczuwane lekkie pieczenie w obszarze poddanym naświetlaniu. Bezpośrednio po laseroterapii skóra jest zaczerwieniona, może występować nadwrażliwość na dotyk do 7 dni. W zależności od czynników indywidualnych efekty zabiegu mogą być widoczne po pierwszym zabiegu, jednak najczęściej należy zabieg powtórzyć od 3 do 5 razy w okresie co 4-6 tygodni.


Naczynka na nogach mogą przybierać różne barwy – najłatwiej usunąć czerwone, ale im bardziej ich kolor zbliża się do niebieskiego, tym jest to bardziej skomplikowane. Oporność usuwania naczynek wzrasta również z niższym położeniem – przy kostce najtrudniej je usunąć. Warto wziąć to pod uwagę decydując się na zabiegi.
Skleroterapia polega na wstrzyknięciu do żyły preparatu, który uszkadza ściany naczynka. Wadą jednak jest większe ryzyko powstania przebarwień z krwi niż po laseroterapii.
Więcej o zamykaniu naczynek laserem

Oprócz wyżej wymienionych metod, można również zastosować zabiegi wspomagające, o mniejszej skuteczności niż laser czy skleroterapia. Są to m.in.: okłady uszczelniające naczynia, drenaż limfatyczny, masaże naprzemienne letnią i zimną wodą, sonoforeza z preparatami wzmacniającymi naczynka, lampa Solux z niebieskim filtrem, elektroliza (zamknięcie naczyń z wykorzystaniem prądu stałego), termoliza (termiczne zamknięcie naczyń z wykorzystaniem prądu zmiennego), metoda Blend (połączenie elektrolizy i termolizy) oraz terapia IPL.
Przy problemie rozszerzonych naczyń na nogach warto więc najpierw skonsultować się z lekarzem, a następnie połączyć działania profilaktyczne z zabiegami, gdyż tylko ich synergia pozwoli cieszyć się efektami terapii.

Gabriela Glinowska, kosmetolog