Co to jest mezoterapia?

Mezoterapia jest metodą leczniczą, polegającą na śródskórnym podaniu witamin. Została ona zaadoptowana do celów medycyny estetycznej, gdyż jest to najskuteczniejsza droga aplikacji substancji poprawiających wygląd i kondycję skóry. Mezoterapię igłową możemy wykonywać na twarzy (z uwzględnieniem okolicy oczu), ciele oraz skórze głowy, jako terapię zapobiegającą wypadaniu włosów.

Czy mezoterapia to skuteczna metoda nawilżenia skóry?

Jeżeli twoja skóra jest nadmiernie przesuszona i odwodniona, a żadne kremy nie dają odpowiedniego poziomu nawilżenia – mezoterapia jest właśnie dla Ciebie. Dzięki podaniu składników aktywnych bezpośrednio w głąb skóry uzyskujemy jej dogłębne odżywienie. Oczywiście kluczowym elementem wpływającym na efekt końcowy jest podawany preparat. W tej kwestii warto zaufać profesjonaliście, który dobierze odpowiedni produkt do potrzeb twojej skóry. Najczęściej bazują one na kwasie hialuronowym, glicerolu, witaminach oraz aminokwasach.

Jakie efekty daje mezoterapia igłowa? 

 • nawilżenie skóry
 • odżywienie
 • wyrównanie kolorytu skóry
 • rozświetlenie
 • zwiększenie napięcia i elastyczności skóry
 • redukcja drobnych zmarszczek

Wyżej wymienione efekty, zauważysz już po pierwszym zabiegu. Mezoterapia igłowa twarzy przynosi też długofalowe korzyści, jak wzrost jędrności, gęstości i elastyczności skóry, co przekłada się na zmniejszenie widoczności zmarszczek.

Jakie efekty daje mezoterapia na ciało?

Wykonując mezoterapię na ciało możemy zredukować wiele niedoskonałości m.in. takich jak:

 • cellulitu
 • rozstępy
 • wiotkość skóry

W przypadku skóry głowy możemy znacząco zahamować nadmierne wypadanie, ograniczyć przetłuszczanie, wzmocnić oraz pobudzić do wzrostu nowe włosy.

Jak przebiega zabieg mezoterapii?

Po dokładnej konsultacji, wykluczeniu przeciwwskazań, doborze odpowiedniego preparatu do danego problemu można przejść do wykonania procedury. Obszar zabiegowy jest dokładnie oczyszczany, dezynfekowany i znieczulany za pomocą specjalnego kremu, tak aby nakłucia nie były odczuwalne. Specjalista wykonuje serię płytkich wkłuć podając jednocześnie substancje aktywne zawarte w preparacie.

Jak przygotować się do zabiegu mezoterapii? 

Zabieg mezoterapii igłowej nie wymaga specjalnego przygotowania. Można go wykonywać nie zależnie od warunków pogodowych i pory roku. Jeżeli chcemy jak najbardziej zminimalizować ryzyko powstania siniaków warto stosować preparaty uszczelniające naczynia krwionośne (rutyna, witamina C i K).

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu mezoterapii?

Mezoterapia jest zabiegiem bardzo bezpiecznym, jednak istnieją nieliczne przeciwwskazania. Należą do nich:

 • ciąża oraz okres karmienia piersią
 • czynne infekcje wirusowe i bakteryjne
 • choroby autoimmunologiczne
 • niestabilna cukrzyca
 • choroby nowotworowe
 • stosowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi

Przed przystąpieniem do zabiegu należy upewnić się, że nie występuje alergia na którykolwiek ze składników podawanego preparatu.

Ile trwa zabieg mezoterapii? 

Zanim przejdziemy do wykonania zabiegu, niezbędna jest dokładna konsultacja, w trakcie której wykluczamy przeciwwskazania i określamy cele terapii. Następnie znieczulamy skórę, co trwa około 30 minut i przechodzimy do nakłuwania. W sumie w gabinecie spędzisz około godziny.

Jakie są zalecenie po wykonaniu mezoterapii? 

Po zabiegu należy zwrócić szczególną uwagę na zachowanie higieny skóry. Unikamy kontaktu z tym, co może prowadzić do infekcji – warto zmienić pościel, ręcznik, unikać przytulania się ze zwierzętami i dotykania twarzy dłońmi. Bezpośrednio po zabiegu nie jest zalecane nakładanie makijażu. W codziennej pielęgnacji unikamy mocnego oczyszczania, tarcia, peelingów, kwasów oraz retinoidów.

Jak często wykonywać zabieg mezoterapii igłowej?

W celu uzyskania zadowalających i trwałych efektów konieczny jest cykl 4-6 zabiegów w odstępach 2-4 tygodniowych, a następnie zaleca się terapię podtrzymującą, polegającą na powtórzeniu zabiegu co 3-6 miesięcy.

Na zabieg mezoterapi zaprasza kosmetolog Aleksandra Stochalska, która opracowała materiał dla swoich pacjentów.