HIFU (ang.: High-intensity focused ultrasound) to zabieg wykorzystujący skoncentrowaną falę ultradźwiękową o wysokiej intensywności. Koncepcja wykorzystania HIFU została wprowadzona w 1942 roku i początkowo znalazła zastosowanie w leczeniu nowotworów. Od około 2007 roku obserwuje się natomiast znaczny wzrost popularności tej procedury w zabiegach o charakterze estetycznym.

W kosmetologii, HIFU po raz pierwszy zostało zastosowane w nieinwazyjnym liftingu brwi. Obecnie, zabieg ten jest najczęściej wykorzystywany w niechirurgicznym odmładzaniu skóry oraz liftingu dolnego piętra twarzy, a także szyi. Ponadto, technologia ta znalazła zastosowanie w redukcji tkanki tłuszczowej oraz modelowaniu sylwetki. Do najczęściej wybieranych obszarów zabiegowych należą:

  • brzuch,
  • wewnętrzna/zewnętrzna strona ud,
  • ramiona,
  • dolne piętro twarzy (linia żuchwy, podbródek).

Mechanizm działania HIFU opiera się o technologię ultradźwięków niskiej częstotliwości w zakresie od 3 do 10 MHz. Taka częstotliwość powoduje, iż fala akustyczna przenika do głębszych warstw skóry na głębokość od 4 do 13mm. Cały mechanizm działania zabiegu polega na przezskórnym dostarczaniu ciepła do głębokiej skóry właściwej, tkanki podskórnej i warstwy mięśniowo-powięziowej (SMAS). HIFU powoduje punktową denaturację białek skóry. Wytworzone strefy migkrokoagulacji (termiczne punkty koagulacji) powstają na stałych, określonych głębokościach skóry. Strefy te mogą osiągać temperaturę powyżej 57oC. Przy tak silnym efekcie termicznym, jednocześnie nie dochodzi do uszkodzenia naskórka będącego najbardziej zewnętrzną częścią naszej skóry, dlatego też o HIFU mówi się często w kontekście „nieinwazyjnego” liftingu. Punktowa mikrokoagulacja powoduje skrócenie włókien kolagenowych oraz w konsekwencji pobudza skórę do regeneracji, a także aktywnej przebudowy. Komórki skóry właściwej – fibroblasty produkują nowe włókna kolagenowe, co przekłada się na zagęszczenie oraz ujędrnienie skóry na przestrzeni czasu. Ponadto, energia przenika przez skórę i oddziałując na tkankę tłuszczową, upłynnia zawartość komórek tłuszczowych. W taki sposób mogą one zostać łatwiej zmetabolizowane i wydalone z organizmu.

Efekt końcowy po zabiegu HIFU jest widoczny po około 8-12 tygodniach, co związane jest z czasem potrzebnym do przebudowy głębszych warstw skóry. Częściowy efekt napięcia oraz liftingu skóry widoczny jest również bezpośrednio po zabiegu, ponieważ dostarczenie takiego ciepła powoduje natychmiastowe obkurczenie włókien kolagenowych. Zwykle, wystarczające jest wykonanie pojedynczego zabiegu dla osiągnięcia zamierzonego celu. Istnieje natomiast możliwość wykonania ponownego zabiegu, po upływie 12 tygodni, jeżeli efekty są niewystarczające. Ważnym czynnikiem decydującym o efektywności zabiegu jest nawodnienie organizmu, dlatego też zarówno przed, jak i po zabiegu należy pić dużą ilość wody.

Sprawdź naszą ofertę Hifu Kraków 

Autor: Karolina Dyrduł

 

Przypisy:

  1. Kisyova R, Karkhi A.: High intensity focused ultrasound (HIFU) technology for body contouring. Journal of Aesthetic Nursing 2019; 8(1): 1-4.
  2. Ko EJ, Hong JY, Kwon T-R.: Efficacy and safety of non-invasive body tightening with high-intensity focused ultrasound (HIFU). Skin Res Technol 2017; 00: 1–5.
  3. Smoczok M, Leonik S, Bergler-Czop B.: Technologia high intensity focused ultrasound jako niechirurgiczna alternatywa dla liftingu twarzy. Przegl Dermatol Rev 2022: 109; 1–8.