Czy depilacja laserowa boli?

W Skopia Estetic Clinic w Krakowie dysponujemy laserem diodowym do depilacji ciała. Light Sheer Desire wyposażony jest w dwa rodzaje głowic, które sprawiają, że zabieg jest praktycznie bezbolesny, ale przede wszystkim bardzo skuteczny.

Duża głowica o wielkości 22x35mm dzięki unikalnemu, opatentowanemu systemowi podciśnienia HIT™ (High-Speed Integrated Technology) pozwala na bardzo szybką epilację dużych powierzchni zabiegowych, przy jednoczesnym wyeliminowanie dyskomfortu pacjenta. Zassanie odcinka skóry powoduje redukcję przepływu krwi w leczonym obszarze, co pozwala na radykalne skrócenie czasu oddziaływania cieplnego wiązki laserowej. Mniejsza głowica lasera o wielkości 9×9 mm wyposażona jest w system chłodzenia,  i szkło szafirowe, które zapewniają komfort zabiegu i chłodzą skórę.

Czy włosy po depilacji laserowej znikną na zawsze?

Ważne jest, aby zabiegi depilacji laserowej wykonywać w serii. Już po trzecim razie zauważalne jest istotne zmniejszenie ilości włosów, a także ich osłabienie i spowolnienie wzrostu. Depilacja laserowa LightSheer Desire daje trwałe rezultaty.

Dlaczego zabiegi depilacji laserowej trzeba powtarzać?

Konieczność powtarzania zabiegu wynika z cyklu wzrostowego włosa. Nie wszystkie włosy rosną równocześnie. Naświetlić i przez to zlikwidować można tylko te włosy, które są w fazie aktywnego wzrostu, tzn. są widoczne ponad powierzchnią skóry.

Jak długo trwa odstęp między jednym zabiegiem, a drugim?

Jest to uzależnione od predyspozycji osobniczych i wybranych partii zabiegowych. Raz naświetlony włos nie odrasta, jednak włosy pozostające w czasie zabiegu w fazie uśpienia, tkwią w głębi skóry i nie można ich naświetlić. Wyrosną one w okresie ok. 4-8 tygodni i wtedy zabieg należy powtórzyć.

Czy mogą wystąpić jakieś powikłania? Jakie?

Po zabiegu zwykle występuje niewielkie zaczerwienienie skóry, które może utrzymywać się do paru dni. Objawy niepożądane (strupki, pęcherzyki, przebarwienia) zdarzają się niezwykle rzadko i są zazwyczaj wynikiem nieprzestrzegania przeciwwskazań do zabiegu.

Czy tylko ciemne włosy można usuwać laserem do depilacji?

Laser diodowy usuwa włosy ciemne i szare. Włosy siwe, rude i blond są przeciwwskazaniem do zabiegu depilacji.

Kiedy można wykonywać zabiegi depilacji laserowej?

Osoby, które nie opalają skóry mogą wykonywać depilację laserową przez cały rok. W przypadku osób korzystających z opalania, ważne jest, aby nie poddawać skóry zabiegowi depilacji. Skóra opalona jest skórą podrażnioną i nie nadaje się do przeprowadzenia zabiegów depilacji laserowej. Przestrzeganie zasad szczególnej ochrony przed promieniami UV zagwarantuje pełne bezpieczeństwo i zminimalizowanie ryzyka wystąpienia powikłań. Należy pamiętać, że przed zabiegiem, w trakcie serii, jak i po ostatnim zabiegu trzeba stosować kremy z wysokimi filtrami UV oraz bezwzględnie zrezygnować z opalania i solarium.

Jakie włosy najlepiej reagują na laseroterapię?

Na depilację laserową szczególnie dobrze działają włosy zawierające melaninę, czyli barwnik (czarne, szare). Istotny jest również kolor skóry. Im jaśniejsza skóra i ciemniejsze włosy (większy kontrast) tym lepsze efekty.

Dlaczego skóra nie powinna być opalona?

Ponieważ opalanie pobudza wytwarzanie w naskórku melaniny. Laser działa na melaninę, ale pożądane jest, by była to melanina włosów. Jeśli po drodze światła laserowego pojawi się ten barwnik wcześniej – w naskórku (a włos leży głębiej) to znaczna część energii zostanie pochłonięta przez melaninę naskórka a nie włosa. Zabieg taki będzie mało skuteczny, a poza tym doprowadzi do oparzenia naskórka.

Czy do depilacji laserowej należy zapuścić włosy?

Włosków nie należy zapuszczać. Nie wolno ich natomiast mechanicznie wyrywać i depilować depilatorem. Dozwolone jest golenie włosów maszynką jednorazową, a także użycie kremu do depilacji.

Ile zabiegów depilacji laserowej jest potrzebnych, aby pozbyć się włosków?

Laserem diodowym LightSheer Desire wykonuje się średnio od 4 do 6 zabiegów w odstępach czasowych od 4-12 tygodni w zależności od części ciała. Ilość zabiegów oraz ich efekt zależy od wielu czynników takich jak: gospodarka hormonalna, fototyp skóry, ilość, kolor oraz grubość włosów.

Czy przed zabiegiem depilacji laserowej należy ogolić skórę, którą chcemy poddać epilacji?

Tak, ponieważ w trakcie zabiegu wystające ponad powierzchnię skóry włosy będą ulegały spaleniu, co może prowadzić do oparzeń naskórka. Poza tym zabieg taki będzie mniej skuteczny, ponieważ część energii emitowanej z lasera rozproszy się na odrośniętym fragmencie włosa a nie na tym, który jest głęboko w skórze, gdzie znajdują się również komórki odpowiadające za odrost włosa.

Jak wygląda zabieg?

W trakcie zabiegu na ogoloną i oczyszczoną skórę przykłada się głowicę lasera i oddaje tzw. „strzał”. W głowicy znajduje się tzw. plamka lasera (w przypadku lasera LightSheer Desire są to okienka o wymiarach 9×9 mm lub 22×35 mm), przez które wydostaje się wiązka światła lasera. Głowicę przykłada się miejsce obok miejsca i poddaje się zabiegowi wybraną partię ciała.

Jak długo trwa zabieg?

Zabieg depilacji może trwać od 3 minut do 45 minut na 1 partię, zależnie od rozmiaru powierzchni zabiegowej, np.: górna warga – 3 minut, pachy – 5-10 minut, bikini – 10-20 minut, łydki – 20-30 minut, całe nogi – 45-60 minut, plecy – 20-30 minut. Podany czas jest szacunkowy i może ulec zmianie.

Jak będę wyglądać bezpośrednio po zabiegu?

Bezpośrednio po zabiegu na skórze obecny jest rumień, który najczęściej ustępuje w 2-3 godziny po zabiegu. Dodatkowo w miejscach ujść włosów do skóry pojawia się drobny obrzęk okołomieszkowy. Jest to pożądana reakcja skóry, świadcząca o prawidłowym wykonaniu zabiegu. Zabiegi depilacji laserowej nie wyłączają z życia codziennego. Zaraz po zabiegu można powrócić do pracy, szkoły, itd.

Czy można wykonać makijaż?

Bezpośrednio po zabiegu lepiej zrezygnować z wykonywania makijażu, aby nie podrażniać naskórka. Nie ma natomiast przeciwwskazań, aby umalować się następnego dnia, kiedy zejdzie zaczerwienienie.

Co dzieje się z włosami po zabiegu?

Uszkodzone w czasie zabiegu włosy nadal pozostają w skórze i przesuwają się w kierunku jej powierzchni, co może dawać wrażenie, że włosy wciąż rosną. W tym okresie, jeśli martwe włosy są szczególnie uciążliwe (są szorstkie i sztywne), można je ogolić. Niemniej wypadają one ze skóry po ok. 10 dniach. Skóra robi się gładka i taka pozostaje do momentu aż kolejne włosy przejdą z fazy spoczynku w fazę wzrostu.

Kiedy efekty będą widoczne?

Redukcja owłosienia obecna jest z zabiegu na zabieg. Przyjmuje się, że po pierwszym zabiegu nie odrasta ok. 30-40% włosów ciemnych (włosy anagenowe). Po trzech zabiegach ok. 80-92% (następna porcja włosów, które w międzyczasie wkroczyły w fazę anagenu). Niewielki, pozostały odsetek to włosy jaśniejsze, cieńsze, mniej widoczne. Pacjenci o włosach cieńszych lub nie w pełni ciemnych, muszą liczyć się ze słabszym efektem (przyczyną jest zbyt mała zawartość melaniny w mieszku). Włosy osłabione wcześniejszymi wielokrotnymi zabiegami depilacji: woskiem, pęsetą, depilatorami mechanicznymi mogą wymagać przeprowadzenia większej ilości zabiegów depilacji dla uzyskania lepszych wyników. Włosy jaśniejsze mogą zostać tylko przerzedzone.