Fotostarzenie (ang. photoaging) jest procesem, który zachodzi w skórze pozbawionej ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym. W takiej sytuacji dochodzi do degeneracji włókien kolagenowych i elastynowych, które odpowiadają za jędrność i sprężystość skóry. Dodatkowo, w obrazie klinicznym fotostarzenia widoczna jest szorstkość, suchość, nierównomierny koloryt oraz powierzchnia skóry. Zmiany najczęściej są zauważalne na odsłoniętych częściach ciała, czyli na skórze twarzy, szyi, dekoltu i grzbietach dłoni. Przykładem fotostarzenia mogą być osoby, które przez wiele lat intensywnie eksponowały swoje ciało na słońce, bądź często uczęszczały na solarium. Pomijając aspekty zdrowotne – związane ze zwiększonym prawdopodobieństwem wystąpienia czerniaka, raka podstawnokomórkowego, bądź kolczystokomórkowego – aspekty wizualne również są mocno zauważalne. Należy podkreślić, iż fotostarzenie NIE JEST procesem nieuchronnym. Można w ogromny sposób wpłynąć na jego tempo – między innymi poprzez stosowanie fotoprotekcji.

FOTOPROTEKCJA

Z definicji oznacza ochronę przed działaniem promieniowania słonecznego, a konkretniej protekcję przed jego negatywnymi następstwami. Jak powinna wyglądać? Istotną kwestią jest unikanie ekspozycji na słońce w czasie letnim, szczególnie w godzinach największego nasłonecznienia, tj. między godziną 11:00 a 15:00. Dodatkowo w tym okresie zaleca się stosowanie okularów z filtrem, okryć głowy, odzieży ochronnej, czy parasoli. Oprócz tego – ochrona przed światłem UV w dużym stopniu utożsamiana jest ze stosowaniem filtrów przeciwsłonecznych. Na rynku istnieje mnóstwo różnych preparatów kosmetycznych oraz medycznych mających na celu fotoprotekcję naszej skóry. Zatem jakie rodzaje filtrów możemy wyróżnić?

FILTRY FIZYCZNE

Filtry fizyczne są substancjami pochodzenia mineralnego, a ich działanie polega na odbiciu i rozproszeniu fotonów UV. Istnieją dwa podstawowe związki, które są zawarte w większości filtrów mineralnych: tlenek cynku i dwutlenek tytanu. W związku z tym produkty te często pozostawiają tzw. “biały film” na powierzchni skóry. W celu zminimalizowania takiego efektu – producenci kosmetyczni dodają takie związki jak tlenek glinu, kwasy tłuszczowe, czy silikony. Dzięki temu produkt jest łatwiejszy w aplikacji oraz efekt bielenia jest wyraźnie mniejszy. Dodatkowo, tego rodzaju preparaty niejednokrotnie są łączone z pigmentem. W konsekwencji produkty te mogą być z powodzeniem stosowane jako filtry i podkłady kosmetyczne w jednym. Filtry fizyczne są zazwyczaj rekomendowane dla cer wrażliwych i suchych oraz dla skór dziecięcych.

FILTRY CHEMICZNE

Głównym mechanizmem działania filtrów chemicznych jest absorbowanie promieniowania ultrafioletowego i zamiana go w energię cieplną. Najbardziej popularne związki występujące w tego typu filtrach to: pochodne kwasu PABA, pochodne kwasu cynamonowego, benzofenony oraz pochodne benzoilometanu. Ich wielką zaletą jest wysoki współczynnik fotoochrony, przy jednoczesnej lekkiej formule produktu (w stosunku filtrów fizycznych). Ten rodzaj filtrów okazuje się być całkowicie niewidoczny na skórze, a także nie pozostawia po sobie lepkiego i ciężkiego filmu. Dlatego też może się okazać odpowiedni dla skór tłustych i mieszanych. Jednakże należy pamiętać, iż powinno się go stosować dopiero wtedy, gdy zostanie on odpowiednio wchłonięty w skórę. Tak więc należy go zaaplikować na około 20-30 min przed ekspozycją na UV.

FILTRY MIESZANE

Jak sama nazwa wskazuje – są połączeniem filtrów chemicznych i fizycznych. Umożliwia to uzyskanie wysokiej ochrony przeciwsłonecznej, przy jednoczesnym zachowaniu fotostabilności i lekkości formuły.

JAK UNIKNĄĆ FOTOSTARZENIA?

Otóż przy zastosowaniu pewnych zasad, jesteśmy w stanie “przedłużyć” młodość swojej skóry nawet o kilkanaście lat! Wszystko zależy od naszej codziennej pielęgnacji oraz stylu życia. A więc jak powinna wyglądać prawidłowa profilaktyka fotostarzenia? Oczywiście jednym z najważniejszych kroków jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych. Warto pamiętać, że promieniowanie UVA przenika przez okna i szyby w około 80-90%, a podczas pochmurnego dnia do powierzchni Ziemi dociera około 70-90% UV. Dlatego też aplikacja filtrów winna być wykonywana codziennie, niezależnie od pory roku. Należy również reaplikować (nakładać ponownie) filtry co ok. 2 godziny, w związku z tym, iż po tym czasie żaden preparat światłochronny nie spełnia już swojej funkcji.

Najważniejszym krokiem jest dobranie odpowiedniego filtra przeciwsłonecznego, dostosowanego do rodzaju i potrzeb skóry. Na rynku istnieje cała gama produktów do fotoprotekcji. Dlatego też doskonałym rozwiązaniem jest konsultacja ze specjalistą, który będzie w stanie określić jaki konkretnie produkt będzie dla nas najlepszy. W Skopia Estetic Clinic możesz umówić się na konsultację kosmetologiczną oraz nabyć swój idealny preparat do fotoprotekcji oraz reaplikacji filtra. W ten sposób zabezpieczysz się przed zjawiskiem photoagingu i będziesz mógł cieszyć się zdrową i piękną skórą na długie lata!