Marzysz o pięknej skórze bez żadnych problemów? Czy wiesz jakie elementy pielęgnacji są konieczne aby utrzymać dobrą kondycję cery? A może chcesz sprawdzić czy twoja dotychczasowa rutyna pielęgnacyjna jest prawidłowa? Zapraszamy do przewodnika o świadomej pielęgnacji!

5 filarów prawidłowej pielęgnacji skóry:

OCZYSZCZANIE – pierwszy krok do piękniejszej skóry. Jego celem jest usunięcie makijażu, pozostałości kosmetyków, nadmiaru sebum i innych zanieczyszczeń. Możesz do tego użyć mleczka, pianki czy żelu. Pamiętaj, aby oczyszczanie nie było zbyt agresywne. Jeżeli po tym etapie czujesz, że twoja skóra jest ściągnięta, przesuszona i podrażniona to najprawdopodobniej twój preparat do oczyszczania jest źle dobrany do twoich potrzeb. 

TONIZACJA – stosowanie toników przywraca prawidłowe, lekko kwaśne pH skóry po oczyszczaniu. Istnieją jednak doniesienia mówiące o braku potrzeby ich stosowania. To prawda, tonizacja nie jest potrzebna, jeżeli pH produktu do oczyszczania nie zmienia pH skóry do odczynu zasadowego. Jednak toniki w zależności od składników aktywnych mogą również wykazywać inne działania, np. złuszczające, przeciwtrądzikowe (przeciwłojotokowe, przeciwzapalne, ściągające) lub nawilżające. Dodatkowo często bywają w formie lekkich mgiełek dając przyjemne ukojenie, dlatego my nie wykluczamy ich z codziennej pielęgnacji. 

NAWILŻANIE – czy wiesz, że skóra zawiera aż 20% całej wody, która znajduje się w organizmie? Gdy dochodzi do zwiększonej przeznaskórkowej utraty wody (tzw. TEWL) pojawiają się oznaki odwodnienia. Przez niską zawartość wilgoci w skórze zachodzą procesy degradacji struktur kolagenowych i elastynowych. Doprowadza to do zwiotczenia skóry i powstawania zmarszczek. Aby temu zapobiec i przeciwdziałać należy dbać o odpowiednie nawilżenie skóry za pomocą skoncentrowanego serum, ampułek i kremów. 

ZŁUSZCZANIE – regularnie wykonywany peeling złuszcza martwy naskórek powodując wygładzenie powierzchni skóry. Na złuszczanie mechaniczne możemy sobie pozwolić przy większości typów cer. W zależności od jej rodzaju polecamy peelingi enzymatyczne, ziarniste czy gommage. Eksfoliację kwasami, czyli peelingi chemiczne zaleca się wykonywać u specjalisty – nieumiejętne wykonanie takiego zabiegu może doprowadzić do podrażnienia skóry i w konsekwencji do pogorszenia jej kondycji. 

OCHRONA – nasza skóra stale jest narażona na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Świadomość o szkodliwym działaniu promieniowania UVA i UVB stale wzrasta, przez co coraz więcej osób stosuje na co dzień filtry przeciwsłoneczne o szerokim spektrum działania oraz o wysokim wskaźniku ochrony (SPF). Profilaktyka w zakresie fotoprotekcyjnym powinna rozpocząć się już w dzieciństwie od pierwszych miesięcy i trwać przez całe życie, aby skutecznie niwelować skutki fotostarzenia się skóry. 

Dobra pielęgnacja to podstawa pięknej i zdrowej skóry. Jeżeli masz wątpliwości czy twój obecny schemat dbania o cerę jest prawidłowy zapraszamy Cię na darmowe spotkanie ze specjalistą, który odpowie na wszystkie pytania i pomoże dobrać skuteczne produkty. 

kosmetolog Aleksandra Stochalska