+48 733 889 177

“Pamiątka z wakacji ?” Jak sobie radzić z niechcianymi przebarwieniami ?

Jesień to idealny czas, aby zadbać o kondycję swojej skóry, zwłaszcza po intensywnych kąpielach słonecznych. Oprócz braku nawilżenia i nadmiernego wysuszenia skóry, często możemy zauważyć u siebie ciemniejsze plamy na skórze. “Skąd się to wzięło ? W jaki sposób mogę się tego pozbyć ?” – pytasz. Należy zacząć od początku, czyli zastanowić się dlaczego dana zmiana powstała na naszej skórze.

Przebarwienia – skąd się biorą ?

Skóra, jest bardzo ważnym narządem chroniącym nasz organizm przed zewnętrznymi czynnikami fizycznymi, chemicznymi, biologicznymi oraz mechanicznymi. W skórze istnieją specjalne komórki melanocyty, które są odpowiedzialne za ochronę organizmu przed promieniowaniem ultrafioletowym. Ilość melanocytów, uwarunkowana jest genetycznie. Przebarwienia (hiperpigmentacje) to najczęściej odgraniczone plamy na skórze o nieregularnym kształcie, lub uogólnione zmiany o zabarwieniu ciemniejszym niż naturalny kolor skóry.
Zaburzenia barwnikowe skóry mogą mieć charakter pierwotny lub wtórny. Najczęstszą przyczyną ich powstawania jest wzrost liczby melanocytów oraz zwiększone wytwarzanie melaniny. Podłożem hiperpigemnacji jest nie tylko promieniowanie UVB (promieniowanie UV A przez cały rok, nawet w pochmurny, deszczowy dzień mocno oddziałuje na naszą skórę), ale także zmiany wynikające z zaburzeń genetycznych czy hormonalnych. Przebarwienia powstają również w skutek zażywania niektórych leków ( w tym antykoncepcji hormonalnej i HTZ) oraz uszkodzeń mechanicznych czy zmian pozapalnych.

Przede wszystkim ochrona!

Problem jest bardzo złożony. Hiperpigmentację mogą wystąpić na różnych głębokościach naszej skóry i wskutek różnych czynników. Niezbędna zatem jest całoroczna ochrona UV. Należy jednak pamiętać, aby wśród dostępnych produktów na rynku dobrać odpowiedni preparat i aplikować go w prawidłowy sposób. Warto w codziennej pielęgnacji stosować produkty bogate w substancje rozjaśniające, których mechanizm działania polega na hamowaniu aktywności tyrozynazy. Tyrozynaza jest to enzym biorący udział w procesie melanogezny.

Współcześnie do dyspozycji mamy ogromną liczbę możliwości redukcji przebarwień. Dysponujemy odpowiednimi substancjami oraz sprzętem Hi-Tech umożliwiającymi redukcję przebarwień.

Do mojego TOP 5 ulubionych zabiegów na przebarwienia zaliczam:

– peeling chemiczny, przede wszystkim jako przygotowanie skóry do dalszych terapii, bądź samodzielną kurację;

– Retises CT Yellow Peel – zabieg z retinolem i witaminą C;

– Peeling laserowy FOTONA

– EXILITE IPL- Terapia intensywnym światłem impulsowym

– mezoterapia igłowa oraz mezoterapia mikroigłowa NANOPORE™

Zapraszam na konsultację, w której pomogę dobrać Ci odpowiedni filtr SPF i produkt do pielęgnacji skóry skłonnej do przebarwień, a także zastosować idealną terapię zabiegową dostosowaną do potrzeb Twojej skóry.

Autor: Mgr Natalia Wojnarowska – kosmetolog i pielęgniarka


« »
Fundusze Europejskie
Rzeczpospolita Polska
Naradowe Centrum Badań Rozwoju
Unia Europejska