+48 733 889 177

Wykonywane w ramach: Dermatologia i chirurgia

Badanie oraz usuwanie znamion

Badania profilaktyczne czyli obserwacja znamion

Podczas badań profilaktycznych  wykorzystujemy urządzenie do mapowania ciała pacjenta. Podczas standardowych wizyt kosmetologicznych Pacjent

ma wykonywaną serię zdjęć skóry (mapowanie skóry w formie uzupełniających się zdjęć całej jej powierzchni), które porównuje się ze zdjęciami wykonywanymi przy poprzednich wizytach. Dzięki temu możliwe jest wykrywanie nowych zmian skórnych oraz rejestrowanie zmian znamion już istniejących.

W prewencji czerniaka kluczowa jest kontrola szybkości i zakresu rozrostu zmian barwnikowych na skórze. Dzięki takiej dokumentacji zdjęciowej, Pacjent przychodzący wielokrotnie do gabinetu podlega dokładnej kontroli i w sytuacji, gdy którakolwiek ze zmian wzbudzi podejrzenie kierowany jest na badania dermatologiczne dermatoskopowe.

Na czym polega badanie dermatoskopowe?

Dermatoskopia to podstawowe badanie w diagnostyce skóry, które ułatwia odróżnienie łagodnych znamion barwnikowych od czerniaka. Umożliwia ono wczesne wykrycie zmiany o charakterze nowotworowym, dzięki czemu możliwe jest podjęcie  dalszego leczenia.

Podczas badania dermatoskopowego lekarz ocenia znamiona  w celu przyporządkowania ich do odpowiedniej kategorii: łagodnych, złośliwych czy podejrzanych. Dermatolog wykorzystuje w tym celu urządzenie optyczne zwane dermatoskopem. Badanie dermatoskopowe jest  bezbolesne i nieinwazyjne, a więc bezpieczne.

Poza aspektem profilaktycznym dermatoskopia służy również do oceny włosów i stanu skóry głowy czy wstępnej oceny łożyska naczyniowego wału paznokciowego w kolagenozach.

Dermatoskopia nie wymaga przygotowania ani przeprowadzenia jakichkolwiek badań laboratoryjnych.  Dermatolog przeprowadza wywiad, podczas którego należy opisać historie znamienia: od kiedy występuje, czy ulega zmianie, jak szybko, itp. Należy również poinformować o chorobach nowotworowych występujących wśród krewnych, zwłaszcza o czerniaku.

Badanie dermatoskopowe wykonuje doświadczony lekarz dermatolog.  Trwa ono od kilka do kilkunastu minut.

Leczenie podejrzanej zmiany skórnej odbywa się najczęściej  poprzez chirurgiczne usunięcie zmiany.

Wycięcie podejrzanego znamienia

W Centrum Medycznym Skopia specjaliści wykonują  chirurgiczne wycinanie zmian skórnych. Materiał pobrany podczas zabiegów zawsze jest poddany specjalistycznemu badaniu histopatologicznemu.

Zabiegi chirurgicznego wycinania znamienia– w zależności od uwarunkowań konkretnego pacjenta – mogą być wykonywane w znieczuleniu miejscowym lub na szczególne życzenie pacjenta w analgosedacji – rodzaju płytkiego znieczulenia ogólnego. W drugim przypadku pacjenci są pod stałą obserwacją zespołu anestezjologicznego, a do ich dyspozycji pozostaje wygodna sala wypoczynkowa (wybudzeniowa).

Badanie dermatoskopowe – przeciwwskazania

Nie istnieją przeciwwskazania do wykonania badania dermatoskopowego. Dermatoskopię można wykonywać u każdej osoby. Jest bezpieczna dla kobiet w ciąży i dzieci.

Fundusze Europejskie
Naradowe Centrum Badań Rozwoju
Unia Europejska